Szybka reakcja tomaszowskich wodniaków i uratowany żeglarz

69

Autor: KPP

Piękna pogoda i wysokie temperatury, sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, apelujemy jednak o rozwagę. Szybko zmieniająca się aura może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku. Do groźnej sytuacji doszło w piątek na terenie Zalewu Sulejowskiego. Interweniowali tomaszowscy policjanci z patrolu wodnego. Dzięki ich profesjonalizmowi, wszystko zakończyło się szczęśliwie.

W ostatnich dniach mieszkańcy naszego województwa coraz częściej spędzają czas w okolicach zbiorników wodnych w tym również nad Zalewem Sulejowskim gdzie swoją służbę pełnią tomaszowscy wodniacy.  Początek wakacji i piękna pogoda sprzyja temu typowi wypoczynku. Niestety coraz częściej dochodzi też do sytuacji, gdzie interweniować muszą policjanci z patroli wodnych.

Tak też było w ostatni piątek 26 czerwca 2020 roku około godziny 15:40, gdy patrolujący teren Zalewu Sulejowskiego funkcjonariusze, bacznie obserwując teren zbiornika wodnego wypatrzyli przez lornetkę mężczyznę na powierzchni wody. Chwilę wcześniej doszło do załamania pogody w tym rejonie. Silny wiatr, opady deszczu i duże fale spowodowały, przewrócenie się jego jednostki pływającej.

Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych panujących na wodzie, bezzwłocznie podjęli akcję ratunkową i wyciągnęli z wody na pokład policyjnej motorówki 72-letniego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego, który oświadczył, iż rekreacyjne i w pojedynkę wybrał się popływać na żaglówce. Jak wynikało z jego dalszych relacji, gdy doszło do nagłego załamania pogody jego łódź przewróciła się, a on sam nie mając wystarczającej siły dryfował w wodzie wykorzystując koło ratunkowe i oczekując na pomoc. Jak twierdził jest doświadczonym żeglarzem, a taka sytuacja przydarzyła mu się pierwszy raz w życiu. Policjanci przetransportowali mężczyznę na brzeg do macierzystego portu oraz zadbali o zabezpieczenie i odholowanie przewróconej łodzi. 72-latek nie potrzebował opieki medycznej a cała sytuacja na szczęście zakończyła się dla niego jedynie na chwilach strachu. Nie bez znaczenia jednak była szybka reakcja czujnych policjantów z patrolu wodnego.  

Policjanci cały czas apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą i przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

– Należy kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. – Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

–  Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń.

– Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

– Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

– Do wody nie wchodzimy także, gdy jesteśmy przegrzani (np. po opalaniu) ani tuż po posiłku.

– Zwracajmy  uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.