Malownicza Spała

280

Autor: Starostwo Powiatowe

Spała – znana miejscowość wypoczynkowa w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz.

Spała położona jest wśród kompleksu Lasów Spalskich, w granicach Spalskiego Parku Krajobrazowego. Przez miejscowość przepływa rzeka Pilica i struga Gać (lewy dopływ Pilicy).

To tu w lasach Spalskich obywały się kiedyś polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski międzywojennej. Spała stała się letnią rezydencją m.in.: prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, który wprowadził tu zwyczaj obchodzenia corocznych ogólnopolskich dożynek, dziś Dożynek Prezydenckich.

Ozdobą Spały jest drewniany Kościół p.w. Matki Bożej królowej Korony Polskiej, wybudowany w stylu podhalańskim, z drewna modrzewiowego.

Centrum osady obejmuje malowniczy park z wieloma okazami egzotycznych drzew. Uwagę zwraca symbol Spały – posąg żubra, początkowo ustawiony w Białowieży, a w 1930 roku przywieziony do Spały.

Ciekawym zabytkiem jest most żelbetowy na rzece Pilicy z 1936 roku, na drodze do Ciebłowic. Most nazwany imieniem gen. broni Tadeusza Buka.

Ponadto Spała znana jest doskonale jako ośrodek sportu. To to znajduje się Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, na którego obiektach trenują polscy sportowcy.  

Rozległe lasy tworzą specyficzny mikroklimat stwarzający doskonałe miejsce do spacerów i wycieczek rowerowych oraz wyprawę dla grzybiarzy. Malownicza rzeka Pilica, staje się ciekawym miejscem do organizacji spływów kajakowych oraz dla wędkarzy.

Więcej na stronie: www.spala.pl