Muzyczna sobota z MCK

426

Jazz inspirowany klimatami orleańskich ulic oraz żywiołowa muzyka gospel zagoszczą w sobotę, 26 września w Tomaszowie Mazowieckim. Na oba wydarzenia zaprasza Miejskie Centrum Kultury.

Już od godzin porannych na ulicach naszego miasta rozbrzmiewać będzie jazz w wykonaniu  Parnas Bras Band. W swojej twórczości członkowie zespołu inspirują się uliczną muzyką nowoorleańskich zespołów dętych. Nawiązują m.in. do tak znanych formacji jak Dirty Dozen Brass Band czy Lester Bowie Brass Fantasy.

Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach. To w tym mieście zadebiutowali ulicznym graniem, skąd po pewnym czasie przenieśli się do Niemiec i Hiszpanii. W skład zespołu wchodzą: Paweł Palcowski (trąbka), Marcin Elszkowski (trąbka), Adam Bławicki (saksofony), Robert Kosiński (puzon), Szymon Klekowicki ‒ najbardziej rozpoznawalny tubista jazzowy w Polsce (helikon) oraz Piotr Budniak (perkusja).

Ich sobotnie prezentacje uliczne, które odbywać się będą w różnych miejscach Tomaszowa Mazowieckiego (a w jakich, tego Wam nie zdradzimy ‒ nasłuchujcie i wypatrujcie), zakończy występ na pl. T. Kościuszki, który zaplanowany jest na godz. 17.30.

Z kolei o godz. 18.00, również na pl. T. Kościuszki, odbędzie się koncert finalizujący projekt „Śpiewać każdy może!”, na który Miejskie Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W jego ramach blisko 50 osób uczestniczyło w bezpłatnych zajęciach wokalnych, podczas których m.in. uczyli się oswajać tremę, pracowali nad emisją głosu, artykulacją oraz rytmiką, a także poznali formę trzygłosowego śpiewu chóralnego na warsztatach gospel. Efekty tej pracy będzie można właśnie usłyszeć w trakcie sobotniego koncertu. Artyści wystąpią pod kierunkiem Beaty  Stasiak, założycielki warszawskiego chóru gospel Soul Connection.

Wstęp na koncerty jest wolny, ale oba wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym.