Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

99

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Z finału XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” przywieźliśmy trzy tytuły laureatów. Miłosz Biniek z klasy III medycznej zajął VIII miejsce, Marcel Tomalski z II menedżerskiej XII miejsce, a Dominika Hajkowska z II menedżerskiej XXVI miejsce. Całą trójkę przygotował Pan Maciej Błaszczyk.

Większość konkurencji odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku od 24 do 26 września 2020 roku. Wcześniej uczestnicy opracowali dzieje rodziny w latach walk o niepodległość. Przed komisją prezentowali wylosowany eksponat muzealny i oprowadzali kolegów po Warszawie. Rozpoznawali melodię pieśni i odpowiadali na związane z nią pytania. Formę testu miały konkurencje: barwa i broń, geografia militarna, malarstwo historyczne, historia Warszawy przełomu XIX i XX wieku, archiwalia oraz literatura i poezja.

Doniosłą chwilą było złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i wpisanie się do Księgi Pamiątkowej. Zwiedzaliśmy wystawy Muzeum Józefa Piłsudskiego i park otaczający dworek marszałka „Milusin”. W Sali Paderewskiego odbyła się projekcja filmu „Wojna Światów” i gala finałowa.

Organizatorzy podkreślili, że wiedza 43 uczestników zmagań finałowych była na poziomie uniwersyteckim. Pierwszych 32 otrzymało tytuł laureata.

Organizatorami olimpiady są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku w zmaganiach uczestniczy ponad 3 tys. uczniów. Tytuł finalisty od 2017 roku zwalnia z matury z historii. Laureaci otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach (m.in. Uniwersytet Jagielloński). Od 2013 roku tytuł laureata olimpiady „Losy żołnierza…” zdobyło już 11 uczniów II Liceum.

Serdecznie gratulujemy wspaniałego osiągnięcia naszym uczniom oraz ich opiekunowi Panu Maciejowi Błaszczykowi!