Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

187

Autor: MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim,

która przypada 19 kwietnia 2021 r. – największego zbrojnego zrywu społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty zorganizował akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprosił do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Z tej okazji Muzeum POLIN przygotowało premiery filmowe i literackie. Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przeniosło się do Internetu. W tym roku po raz pierwszy zostały przygotowane materiały skierowane do uczniów klas I-III. Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata:

1. Zofia Stanecka – „Pamięć drobinek”

2. Justyna Bednarek – „Historia z pewnej ulicy „Historia z pewnej ulicy”

Dla klas IV-VI szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

Dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP z tej okazji przygotował tematyczną wystawę. W dniu obchodów – 19 kwietnia czytelnicy odwiedzający bibliotekę otrzymali symbolicznego, papierowego Żonkila.