Język niemiecki – czy jest to język, którego warto się uczyć?

301
niemiecki-Wrocław

Trudno nie zauważyć, że na świecie dominującym językiem jest język angielski. To język uniwersalny, którego nie wypada nie znać. Z językiem tym mamy do czynienia zarówno w biznesie jak i kulturze, nauce czy w końcu dyplomacji. Bez znajomości języka angielskiego trudno marzyć o karierze, dobrej szkole, czy o dotarciu do najlepszych źródeł naukowych. A co z językiem niemieckim? Przez lata niemiecki był raczej negatywnie kojarzony w naszym kraju z uwagi na burzliwą historię związaną z naszym zachodnim sąsiadem. Wiele osób uważa, że nie warto się go uczyć. Uważa się, że nawet z Niemcami zawsze można porozmawiać w języku Shakespeare`a. A jednak można zauważyć, że niemiecki jest językiem, którego uczy się coraz większa liczba naszych rodaków. Jak podaje Instytut Goethego oraz telewizja Deutche Welle, w naszym kraju jest największa liczba osób uczących się tego języka na świecie. Jeszcze kilka lat temu trud nauki niemieckiego podejmowało się prawie 2 mln Polaków. Oczywiście dane te zmieniają się z każdym rokiem, ale świadczy to, że nasze podejście do niemieckiego zmieniło się pozytywnie.

Dlaczego warto znać niemiecki?

Każdego roku wielu naszych rodaków udaje się do szkół językowych, by wybrać odpowiedni kurs (np.  niemiecki Wrocław), który umożliwi im w krótkim czasie poznanie tego języka i swobodne posługiwanie się nim. Dlaczego?
Te rozważania warto rozpocząć od tego, że Niemcy to potężny gospodarczo oraz politycznie kraj, który leży za naszą zachodnią granicą. Kontakty z tym krajem są na porządku dziennym. Wiele osób podróżuje do tego kraju, choćby w celach tranzytowych. Podczas takich podróży często się zdarza, że nie zawsze będzie się można porozumieć w języku angielskim. Niemcy są potężnym rynkiem pracy i wielu naszych rodaków udaje się do Niemiec w celach zarobkowych. Praktyka pokazuje, że chętniej są zatrudniane osoby znające niemiecki, otrzymują one lepsze warunki płacowe. Nie można również zapominać, że nasze przedsiębiorstwa chętnie współpracują z kontrahentami zza naszej zachodniej granicy. Tu również znajomość języka jest bardzo mile widziana. 

Załącznik:
niemiecki-we-Wrocławiu.jpg

Niemiecki we Wrocławiu daje perspektywę na wyższe zarobki w przyszłości

Niemiecki się przydaje – to fakt. W jakim stopniu należy go jednak znać?

Decydując się na pracę w Niemczech, czy też w jednym z krajów niemieckojęzycznych warto znać język niemiecki. Jednak nie ma to być znajomość podstawowa. Jak twierdzi pracownik szkoły językowej oferującej niemiecki Wrocław, powinna to być znajomość języka niemieckiego w takim stopniu, by móc się swobodnie porozumieć. Dzięki temu będzie można nie tylko zrozumieć, o co chodzi przełożonemu, ale również bez problemu załatwić wszelkie sprawy związane nie tylko z pracą, ale również z życiem codziennym. Język niemiecki w stopniu komunikatywnym jest również mile widziany w polskich przedsiębiorstwach. Wiele ofert pracy posiada zastrzeżenie, że zatrudni się przede wszystkim osoby, posiadające znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Można się jednak zastanawiać, co oznacza komunikatywny niemiecki?

Niemiecki na poziomie komunikatywnym– czyli jakim?

Rozpatrując kwestię komunikatywności w jakimkolwiek języku, trzeba zaznaczyć, że komunikatywność nie oznacza wcale biegłości w porozumiewaniu się językiem obcym. Jak wyjaśnia pracownik szkoły językowej oferującej kursy pozwalające poznać niemiecki Wrocław, komunikatywny niemiecki, czy komunikatywny angielski oznacza tylko tyle, że posiada się umiejętność słuchania, mówienia w języku obcym. Osoba znająca niemiecki w stopniu komunikatywnym potrafi prowadzić swobodną rozmowę, wykorzystując przy tym zdania proste. Komunikatywność pozwoli również przeczytać książkę, prasę, czy też wyrazić swoje zdanie. Określając jaki poziom stanowi komunikatywny niemiecki, to można określić go na B1/B2, a więc nie jest to stopień pozwalający na określenie znajomości języka niemieckiego na biegły. Jednak trzeba pamiętać, że komunikatywność języka w życiu codziennym nie zawsze przekłada się na komunikatywność w miejscu pracy. Trzeba pamiętać, że język niemiecki, czy inny język obcy w zakładach pracy często zawiera wiele słówek i zwrotów charakterystycznych dla danej branży.