Uczniowie ZSP nr 8 na praktykach w Hiszpanii

436

Autor: Starostwo Powiatowe

W ramach projektu „Ścigaj marzenia rozwoju zawodowego!” nr 2020-1-PL01-KA102-080174, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, 29 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8 – Technikum nr 6 w zawodach technik analityk i technik urządzeń energetyki odnawialnej, pod opieką Katarzyny Pfau i Małgorzaty Chrząszcz, odbywało  14 dniowy staż w Sevilli od 25 września do 10 października 2021 roku.

Na zdjęciu: uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim na praktykach w Hiszpanii

W drugim tygodniu praktyk, oprócz zajęć, mieli również zaplanowane wiele dodatkowych atrakcji. Zwiedzali Metropol Parasol – drewnianą konstrukcję, położoną przy placu La Encarnación, w starej dzielnicy Sewilli, Casa de Pilatos – rezydencję książąt Medinaceli oraz uczestniczyli w spływie kajakowym, zorganizowanym przez partnera projektu firmę euroMind. Spływ odbył się rzeką Gwadalkiwir. Uczniowie z innej perspektywy mogli podziwiać piękną Sewillę, a przy okazji świetnie się bawić.

Na zdjęciu: uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim na praktykach w Hiszpanii

Oprócz wycieczki kajakowej grupa technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyła w wizycie w elektrowni słonecznej Solúcar Complex. Elektrownia ta zbudowana jest z heliostatów, które kierują promienie słoneczne na odbiornik, znajdujący się w górnej części 115-metrowej wieży. Tam ciepło wytwarza parę, która następnie zasila turbinę parową, a ta generator produkujący energię elektryczną. Hiszpańska farma jest pierwszą na świecie tego typu instalacją.

Na zdjęciu: uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim na praktykach w Hiszpanii

Uczestnicy Projektu  nie tylko uczą się języka i zwiedzają, ale również poznają tutejsze smaki i elementy kultury hiszpańskiej. Wizyta w restauracji La Carboneria, w której podziwiali pokaz flamenco, z pewnością zapadnie wielu osobom w pamięci. Innym Hiszpania kojarzyć się będzie ze smakiem paelli, tortilli, churros i różnorodnych tapas oraz gorącym słońcem.