Spotkanie z autorką książki o Adolfie Dymszy

489

Autor: Urząd Miasta

Gwiazdą wtorkowego wieczoru (9.11.2021) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim był Adolf Dymsza. O swoim wuju opowiadała bowiem Elżbieta Draczyńska, współautorka biografii jednego z najbardziej popularnych artystów okresu międzywojennego.

Na wstępie odniosła się do poprzednich książek o Dodku napisanych przez Romana Dziewońskiego i Witolda Fillera. Bratanica aktora pokazała go z nieco innej strony, jako kolegę, męża, ojca. W czasie spotkania prezentowała zdjęcia z prywatnego archiwum i niepublikowane dotąd materiały. Wiele mówiła o warsztacie pracy biografa, trudach poszukiwań w archiwach oraz odkrywania tajemnic wuja.

Jej opowieść dotyczyła przede wszystkim wątków związanych z karierą aktorską Adolfa Bagińskiego. Od trudnych początków i zerwania pierwszego kontraktu teatralnego, po genezę jego pseudonimu scenicznego i najważniejsze role filmowe. Poruszyła także wątki osobiste. Padły pytania o okres okupacji i zarzuty kolaboracji, śmierć dzieci czy skomplikowane relacje z córkami. Elżbieta Draczyńska z wielkim szacunkiem i delikatnością odkrywała przed tomaszowianami trudne karty rodzinnych historii.

Obecni na spotkaniu mieli okazję wysłuchać wielu anegdot z życia wybitnego aktora. Jak choćby tej o świętowaniu zaślubin parówkami, o słuchu absolutnym, dużej sprawności fizycznej czy zamiłowaniu do kobiet, literatury, fotografii i zwierząt.

Czy autorka zachowała pełen obiektywizm? Przede wszystkim przedstawiła Adolfa Dymszę jako „króla humoru”, który mimo życiowych trudności zawsze pozostawał pogodny i serdeczny w stosunku do innych. Portret zarysowany przez Elżbietę Draczyńską z pewnością wart jest pogłębienia. Zachęcamy więc do własnych poszukiwań i lektury biografii artysty, które znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Po spotkaniu tomaszowianie mieli możliwość zakupienia książki „Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy Dodku” i zdobycia autografu autorki.