W Łódzkiem 28 procent uprawnionych jeszcze nie aktywowało bonu turystycznego

590

Zgodnie z danymi z listopada (6.11.21 r.), rodzice z województwa łódzkiego, aktywowali 72 procent wszystkich bonów turystycznych przypadających na dzieci z naszego regionu. Aktywowano 193 tys. bonów, z czego ponad 111 tys. wykorzystano w 100 procentach. Wypoczynek dzieci z łódzkiego został opłacony bonami w łącznej kwocie przekraczającej 116 mln zł.

Osoby, które jeszcze nie aktywowały bonu, (74 tys. nieaktywnych bonów w województwie), zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, mają na to czas do 31 marca 2022 r. Do tego czasu należy też zapłacić bonem, natomiast sama usługa turystyczna może odbyć się później. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Rodzice, którzy jeszcze nie aktywowali bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Po potwierdzeniu swoich danych i aktywacji bonu rodzic otrzymuje specjalny kod płatności, który należy  podać podmiotowi turystycznemu, który realizuje usługę turystyczną. Każda płatność bonem będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

W przypadku pytań o bon turystyczny, jego aktywację i płatności zachęcamy do kontaktu ze specjalną całodobową infolinią pod numerem telefonu 22 11 22 111.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego