Polecamy: Orientarium już otwarte!

292

Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie i gigantyczne krokodyle gawialowe. W wolnej chwili skocz do Azji!

Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym zoo ponad 550) – to wszystko można zobaczyć w łódzkim Orientarium.

Kto zamieszkał w Orientarium?

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Alexandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.

Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Jedyne takie w Polsce!

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym hodowane są zwierzęta, których w żadnym innym zoo w Polsce nie zobaczymy. W samym budynku Orientarium są to między innymi krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i riny gitarowe. W strefie oceanicznej znajduje się najdłuższy podwodny tunel. Ma on długość 26 metrów.

Orientarium zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie.

Wyjątkowe murale na terenie Orientarium

Na terenie Orientarium oraz całego ogrodu zoologicznego we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń powstały piękne murale przedstawiające zwierzęta zamieszkujące Azję Południowo-Wschodnią. – Dziewięciu artystów z Łodzi i Wrocławia stworzyło łącznie 14 murali. Ich tematykę zdeterminował sam obiekt. Przedstawienia zwierząt wydają się być najbardziej adekwatną i naturalną treścią obrazów, które powstają w takim miejscu jak to. Całość koncepcji opiera się jednak na różnorodności formalnej. Istotne jest, aby zwiedzający, spacerując po poszczególnych sektorach Orientarium, mieli okazję zobaczyć różnorodną, skontrastowaną w stosunku do siebie estetykę oraz sposób ujęcia poszczególnych zwierząt. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś, co wpasuje się w jego gust – podkreśla Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Zobaczymy tutaj między innymi realistyczne obrazy wykonane przez Macieja Bielewicza oraz te w pełni graficzne, oparte na płaskiej plamie barwnej „Oteckiego” i Bartka Bojarczuka. Powstały także murale charakteryzujące się bardzo dużym detalem autorstwa Oli Czudżak i Pawła Ponichtery, a także lekko szkicowe, linearne dzieła Oli Ignasiak. Na zewnętrznym murze przy wybiegu dla słoni swoją pracę dyplomową wykonała Zuzanna Milewska, artystka z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Przy basenie słoni indyjskich Magdalena Lauk stworzyła z kolei kaligraficzny mural.

Obrazy na ścianach Orientarium są doskonałym uzupełnieniem całego obiektu i idealnie z nim współgrają.

Ile zapłacimy za bilet do Orientarium?

Wraz z otwarciem nowego kompleksu na terenie zoo uruchomiono nowy cennik. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu. Za wejście zapłacimy 40 złotych. Cena ta będzie obowiązywać w przypadku osób z aktywną Kartą Łodzianina. Pozostali za bilet zapłacą 70 złotych. – Przeanalizowaliśmy ceny innych obiektów w segmencie rozrywki w województwie łódzkim i zdecydowanie możemy powiedzieć, że zoo nie będzie najdroższą atrakcją w regionie – podkreśla Arkadiusz Jaksa, prezes zoo.

W Orientarium obok nowoczesnych wolier i rzadkich gatunków zwierząt będzie można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji – parku linowego, mini zoo, placów zabaw czy interaktywnych zabawek. Dla zwiedzających przygotowano także bogatą ofertę gastronomiczną, między innymi sushi/ramen, naleśnikarnię, bubble tea czy pizzerię.

Misją zoo jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanym, często krytycznie zagrożonym wyginięciem, gatunkom zwierząt. – Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów – to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody – dodaje prezes ogrodu.

Gdzie zaparkujemy? Jak dojedziemy do Orientarium?

Do nowoczesnego kompleksu dojedziemy komunikacją miejską z każdej części Łodzi. Wraz z otwarciem obiektu zmieniło się kursowanie niektórych linii autobusowych. Uruchomione zostały linie 80A, 80B i 80C, które łączą Orientarium z poszczególnymi rejonami naszego miasta. Powstała również specjalna linia ZOO, która bezpłatnie dowiezie nas ze wszystkich dedykowanych Orientarium parkingów pod obiekt. Wydłużona została linia Z13 w weekendy. Zmianie uległy także rozkłady jazdy linii 6MUK, 43AB, 76 i 97AB. Przystanki przy ogrodzie zyskały nową nazwę – ZOO ORIENTARIUM.

Do dyspozycji gości, którzy wybiorą się do zoo własnym samochodem, jest 5 parkingów:

  • Atlas Arena – 560 miejsc
  • Aquapark Fala – 180 miejsc
  • Parking przy ul. Krakowskiej – 158 miejsc
  • Parking przy ul. Krzemienieckiej – 42 miejsca
  • Parking przy al. Unii – 360 miejsc

Wszystkie parkingi dla gości indywidualnych zapewniają dojście do obiektu w kwadrans. – Pamiętajmy, że nasze zoo otoczone jest ponad stuletnim parkiem, a misją naszego ogrodu jest nie tylko ochrona zagrożonych gatunków zwierząt, ale również otaczającej nas przyrody. Dodam, że większość obiektów tego typu w Europie nie oferuje miejsc parkingowych przed wejściem – mówi Arkadiusz Jaksa.

Zapraszamy do nowoczesnego kompleksu! Obiekt jest czynny codziennie od 9:00 do 18:00.