Prawie 52 mln zł na szkolną wyprawkę, już w kieszeniach rodziców z łódzkiego

181

150 tys. wniosków o tzw. wyprawkę szkolną, na 207 tys. dzieci,  wpłynęło do ZUS z terenu województwa łódzkiego. Do 12 sierpnia, ZUS wypłacił już rodzicom z łódzkiego 172 tys. świadczeń na kwotę prawie 52 mln zł (51,6 mln zł).

W sumie w całym kraju ZUS wypłacił już w ramach „Dobrego Startu” niemal 2,9 mln świadczeń na ponad 3 miliony dzieci. Do rodziców trafiło ok. 859 mln zł.

– Wnioski o wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca do 30 listopada. Wypłata świadczeń rozpoczęła się 18 lipca i jest bieżąco realizowana. Złożenie wniosku zajmuje średnio 9 minut i 35 sekund – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Empatia.

Środki z programu przysługują na dzieci uczące się w szkole, do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Informacja o przyznaniu świadczenia zostanie umieszczona na profilu PUE. Rodzice dostaną powiadomienie o tej informacji na adres mailowy wskazany we wniosku.

Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

Jeśli wniosek o świadczenie „Dobry start”, złożony zostanie do 31 sierpnia, ZUS na jego rozpatrzenie ma czas do 30 września 2022 r.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego