Poznaj Polskę i Trójmiasto

287

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie klas 4Iwp, 4MEp, 3Mtw, 2Iw, 4Icp wraz z opiekunami panią Iwoną Poganowska, panem Jackiem Mrozickim i panem Sławomirem Błońskim wyjechali na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta.
Pierwszego dnia zwiedzano Toruń, a w nim Stare i Nowe Miasto, Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów, Krzywą Wieżę oraz ruiny zamku krzyżackiego. Następnie w Muzeum Piernika uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach piernikarskich, podczas których poznali tajniki wypiekania prawdziwych toruńskich specjałów oraz własnoręcznie je wykonali.
Drugi dzień młodzież spędziła w Gdyni. Punktami wycieczki były: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, statki Błyskawica, Dar Pomorza, Dar Młodzieży oraz niezwykle bogate w unikalne eksponaty Oceanarium. Na zakończenie dnia uczniowie rozkoszowali się atmosferą Świąt na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku.
W ostatnim dniu wyjazdu uczestnicy wycieczki udali się do Gdańska, gdzie przewodnik oprowadził ich po starówce i Bazylice Mariackiej. Następnie w Muzeum II wojny światowej młodzież uczestniczyła w niezapomnianej lekcji historii. To miejsce wielu wymiarów stanowi nie tylko bastion pamięci historycznej, ale również aktywną przestrzeń publiczną.
Trzydniowa wycieczka na Pomorze zostanie z pewnością w pamięci wszystkich uczestników.