Uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

450

Autor: Urząd Miasta

Władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje szkół, organizacji społecznych i instytucji, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta 24 marca uczcili Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką.

Uroczystość patriotyczno-religijna rozpoczęła się o godzinie 11 mszą świętą w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod obeliskiem z tablicą pamiątkową poświęconą Karolinie Juszczykowskiej, tomaszowiance zamordowanej przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. Tej części upamiętnienia towarzyszył okolicznościowy występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim.

O godzinie 13 w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim odbył się wykład dr. Daniela Warzochy pt. „Pamiętajmy o Sprawiedliwych. Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką”.

Przypomnijmy, że obelisk poświęcony Karolinie Juszczykowskiej odsłonięto w parku imienia Juliana i Stefanii Tuwimów w 2020 roku w ramach projektu Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu” poświęconego Polakom, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.