51 edycja Olimpiady Geograficznej

65

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

Olimpiada Geograficzna organizowana jest od 1974 roku z inicjatywy zasłużonej Pani Profesor Anny Dylikowej. W bieżącym roku szkolnym roku odbywa się jej, 51. edycja. Olimpiada Geograficzna stanowi bardzo ważne wydarzenie, zarówno dla polskiej Geografii, jak i młodzieży. Jej celem jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy geograficznej, rozbudzanie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych zainteresowania geografią, wykrywanie i rozwijanie uzdolnień, pobudzanie do twórczego myślenia oraz stosowanie umiejętności geograficznych w działaniu praktycznym. Olimpiada pozwala również wyłonić reprezentację Polski na zawody Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. Olimpiadę przeprowadza Komitet Główny powołany przez Polskie Towarzystwo Geograficzne oraz w poszczególnych województwach Komitety Okręgowe.
Olimpiada Geograficzna realizowana jest w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Podstawowym wyróżnikiem spośród innych olimpiad przedmiotowych jest przygotowanie na poziomie I etapu, pracy badawczej zgodnie z wybranym przez ucznia tematem, która odnosi się do konkretnej przestrzeni geograficznej lub obiektu oraz zachodzących procesów przyrodniczych i gospodarczych. Uczestnictwo w Olimpiadzie Geograficznej stwarza uczniom okazję do pogłębienia wiedzy, zachęca do podjęcia studiów geograficznych, a dla najlepszych możliwość uczestniczenia w zawodach etapu ogólnopolskiego, jak również w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej. W tym roku odbywać się będzie ona w lipcu i sierpniu w Bangkoku – Tajlandia.
Miło nam poinformować, że Zuzanna Dremlik, uczennica klasy 4 Iw zakwalifikowała się do zawodów II stopnia i w miniony weekend – na wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego uczestniczyła w etapie okręgowym tej Olimpiady.
W pierwszym etapie Olimpiady, praca konkursowa – badawcza – Zuzanny, została bardzo wysoko oceniona przez Komitet Okręgowy Olimpiady, dzięki czemu mogła wziąć udział w kolejnym etapie tej Olimpiady. Należy podkreślić, iż uczennica mimo, że realizuje naukę geografii w zakresie podstawowym zdobyła się na wysiłek udziału, przygotowań oraz nauki do tej Olimpiady wykraczający poza program geografii w szkole ponadpodstawowej.
Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowali: Iwona Opałka oraz Marek Śmigiel.
Wszystkim uczestnikom Olimpiady Geograficznej serdecznie gratulujemy pasji, a tym, którzy otrzymali najwyższe wyniki, życzymy aby dostali się do III etapu zawodów, czyli do ogólnopolskiego finału. Komitet Główny Olimpiady Geograficznej ogłosi na stronie internetowej konkursu oficjalne wyniki zawodów II stopnia i listę uczniów dopuszczonych do zawodów III stopnia do dnia 15 marca 2025 r.