NIE DAJ SIĘ PTASIEJ GRYPIE

688

Oto zalecenia, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem ptasiej grypy:

  1. Zaleca się unikania kontaktu z ptakami niezależnie od tego, czy są one chore, czy nie.

  2. Osoby, które muszą pracować z ptakami, powinny nosić maski i kombinezony chroniące przed pyłem unoszącym się ze ściółki, a także dbać o higienę.

  3. Drób z zarażonych stad musi być niszczony i nie może być przeznaczony do spożycia przez ludzi ani przez zwierzęta nawet po przetworzeniu.

  4. Uznano, że drób i jaja ze zdrowych stad znajdujących się jednak na terenach objętych epidemią po przetworzeniu nie zagrażają zdrowiu ludzkiemu.


W trakcie przygotowywania posiłków należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, m.in. myć ręce i produkty żywnościowe, oddzielnie przechowywać produkty surowe i ugotowane, dokładnie gotować (smażyć, piec) produkty, przechowywać żywność w odpowiedniej temperaturze, używać czystej, nieskażonej wody i żywności.

Należy upewnić się, że każda część drobiu jest dogotowana (nie jest różowa), a jajka w pełni ugotowane (bez płynnych żółtek). Należy także pamiętać o możliwości skażenia innej żywności poprzez kontakt ze skażonym mięsem drobiowym czy produktami pochodzącymi od drobiu. Dlatego też soki czy płyny z surowego mięsa drobiowego czy produktów pochodzących od drobiu nie mogą mieć kontaktu z produktami jedzonymi na surowo.

Przygotowując potrawy z drobiu i produktów od niego pochodzących, należy starannie myć ręce oraz myć i dezynfekować powierzchnie stykające się z tymi produktami. Wystarczą do tego całkowicie mydło i ciepła woda. Na terenach, na których występują zachorowania na ptasią grypę, należy unikać stosowania surowych jaj w potrawach niepoddawanych obróbce cieplnej (np. gotowanie czy pieczenie).

Warto też wspomnieć, że zachowanie wspomnianych zasad higieny i odpowiednia obróbka termiczna chroni także przed bakteriami salmonelli i innymi drobnoustrojami, które powodują zatrucia pokarmowe.

(opracowane na podstawie materiałów WHO, Generalnego Inspektora Sanitarnego)