NAREWSKI Stanisław

1264

 NAREWSKI Stanisław Kostka Maciej – Urodził się 27 lutego 1865 roku w Warszawie. Medycynę studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Studia ukończył w roku 1887. Dalsze studia odbywał w Berlinie, Monachium, Petersburgu i Wiedniu. Pracę zawodowa rozpoczął w Ujeździe. Na życzenie hr. Juliusza Ostrowskiego podjął pracę w Tomaszowie Maz.

Po zamieszkaniu w naszym mieście poslubił Agatę, córkę bogatego przemysłowca Adolfa Elbla. jego szwagrami zostali Karol Bartke i Moritz Piesch, wpływowi obywatele miasta.

Był patriota i społecznikiem. W latach pierwszej wojny światowej był prezesem Komitetu Pomocy Biednym, organizował pomoc w dożywianiu i leczeniu chorych, zakupie pomocy szkolnych dla uczącej sie młodzieży. Od 12 listopada 1918 roku zajął się akcja likwidacji niemieckiej administracji w naszym miescie. Był zdolnym organizatorem i administratorem. Działał w Radzie Miasta.

W okresie wojny polsko-bolszewickiej wyraził zgodę na pójście na ochotnika do wojska synowi Jerzemu, który poległ pod Sawiczanami 5 marca 1919 roku.

Nie pozostał tez obojetny wobec akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku, powstań śląskich i w Wielkopolsce. Udzielał poparcia i wsparcia władzom powstania. W odezwach do mieszkańców apelował o skladki pieniężne, przekazywanie broni i amunicji powstańcom.

Był jednym z inicjatorów obchodow w dniu 14 października 1917 roku, setnej rocznicy smierci Tadeusza Kosciuszki i wystawienia bohaterowi narodowemu pomnika, ktory odsłonięty został w roku 1918.

Inicjował również budowę pomnika doktora Jana Serafina Rodego. W czterdziestolecie jego pracy zawodowej i społecznej władze miasta i społeczeństwo oddały mu hold.

W roku 1931 wysunieto jego kandydature na pelnienie funkcji lekarza w rezydencji Prezydenta Ignacego Mościckiego w Spale. Zmarł 6 stycznia 1932 roku i pochowany został ze wszystkimi honorami na cmentarzu rzymsko-katolickim w Tomaszowie Maz.

Za: Tadeusz Kawka "Szkoła, która przeszła do historii", Tomaszów Maz. 2001