Masa Krytyczna nadjeżdża

722

Masowanie, czyli Masa Krytyczna w ruchu jest luzacką zabawą bez ram formalnych, za to w miarę możliwości z muzyką i sztukami wszelakimi (teatr uliczny, happening – co przyniesiesz/zaproponujesz, to się zdarzy). Jest wspólnym spędzaniem czasu: grupowym powrotem rowerzystów z uczelni, pracy czy innych zajęć przez miasto. Jest wyrażeniem swojej obecności na ulicy, podkreśleniem tożsamości i solidarności rowerzystów.

Najprościej rzecz ujmując jest to comiesięczne spotkanie jak największej liczby rowerzystów, którzy jadąc przez miasto demonstrują swoją obecność na drodze. Hasłem przewodnim jest: “My nie blokujemy ruchu ulicznego, my jesteśmy ruchem ulicznym”.

Pierwsza Masa odbyła się w 1992 roku w San Francisco, gdzie do tej pory odbywa się do tej pory w każdy ostatni piątek miesiąca. Z San Francisco rozprzestrzeniła się do innych miast Stanów Zjednoczonych, a następnie została przeniesiona do Europy, Australii, Azjii, Afryki. Obecnie Masa odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. Największe imprezy odbywają się San Francisco, (ok. 2000 ludzi), Nowym Jorku (ok. 5000 osób), czy Londynie (1500 osób), w Warszawie, 27 maja 2005, jechało około 2300 osób

Masa nie blokuje ruchu ulicznego tylko jest ruchem ulicznym – po prostu zamiast korka samochodowego mamy korek rowerowy, równie legalny (nielegalny?) jak ten pierwszy. Masa jest wyrazem wolności poruszania się. Rowerzyści na ulicach zazwyczaj są tej wolności pozbawieni ze względu na wielki i niebezpieczny ruch samochodów. Masa Krytyczna przez swoją wielkość, gęstość i intensywność przywraca rowerzystom na ulicy bezpieczeństwo i wolność. Przynajmniej na chwilę.

Masa nie ma celu jako takiego, w zasadzie chodzi tylko o radość wspólnego przejazdu przez miasto oraz zwrócenie uwagi na rowerzystów. Masa nie ma liderów, nie stoi za nią żadna organizacja, każdy uczestnik może mieć swój własny pomysł na swoją obecność w Masie – jedni jadą po to aby zaprotestować przeciwko dominacji samochodu, innymi powoduje chęć uczestniczenia w “czymś innym”, jeszcze inni jadą dla samej przyjemności przebywania w dużej grupie rowerzystów. To jak będzie wyglądał przejazd, zależy tylko i wyłącznie od uczestników, Masa żyje własnym życiem.

Pierwsza w Tomaszowie Masa Krytyczna odbędzie się w najbliższy piątek, zbiórka na placu Kościuszki o godzinie 18. Przyprowadźcie znajomych, nieznajomych, rodziny, sąsiadów…