Matura w cenie

619
„Potrzebujesz pomocy przy napisaniu pracy maturalnej?? Nie wiesz, jakie wybrać lektury?? Zapewniam kompleksowe pisanie prac maturalnych na każdy zaproponowany przez Was temat”, „Kompleksowo, oryginalnie, solidnie i tanio – napiszemy za Ciebie pracę maturalną” – tak brzmią oferty, na które odpowiadają maturzyści. Łatwy i szybki sposób zdania części ustnej matury. Wystarczą tylko pieniądze i znalezienie odpowiedniej osoby, która napiszę prace. Chętnych do „pomocy” uczniom w naszym mieście nie brakuje – studenci, bezrobotni a nawet nauczycieli języka polskiego.

Długie, dziesięciostronicowe, maturalne wypracowania z języka polskiego odeszły do lamusa. Zastąpiły je testy maturalne oparte o teksty źródłowe, oraz ustne realizujące wcześniej wybrany temat. Nowelizacja ustawy o formie zdawania egzaminów maturalnych wymaga przygotowania pracy maturalnej z jezyka polskiego w domu a następnie zaprezentowanie tematu podczas egzaminu ustnego. Maksymalnie uczeń może zdobyć 20 punktów za wypowiedź. 25% ogólnej punktacji można uzyskać za prezentację tematu (35% – rozmowa, 40%- język).

„Rynek z pracami maturalnymi” przeżywa prawdziwy rozkwit. Od 100 zł do 160 zł należy zapłacić za napisanie pracy. Cena zależy od stopnia trudności tematu, bibliografii czy też przygotowywania dodatkowych elementów wypowiedzi np. prezentację multimedialną. Ponadto można swoją pracę oddać do „komisu”. Jest do dość powszechne zjawisko, zwłaszcza w Internecie.

W takim razie, jak udowodnić, że prezentacja była samodzielnie przygotowywana przez ucznia? Ile dojrzałości jest w osobach, które korzystają z „pomocy” przy zdawaniu egzaminu dojrzałości?