Do Betlejemu, Do Szopy, Do Domu…

690
„Do Betlejemu, Do Szopy, Do Domu…” to tytuł wystawy czasowej, jaka obecnie mieści się w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Blisko 40 szopek, pochodzących z okresu już powojennego, udostępnił Dział Wierzeń, Obrzędów i Folkloru Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Na wystawie prezentowane są m.in. szopki wykonane z tekturowego pudełka i wyciętych z papieru postaci (z Załęża, woj. łódzkiego), kukiełkowe z przestrojem jarmarcznym, np. z Poręby (powiatu bełchatowskiego), z Żychlina (powiatu kutnowskiego), z Kąt (powiatu siemiatyckiego). Na uwagę zasługują również szopki kolędnicze cieniowe, gdzie dużą rolę odgrywa gra świateł. Perełką tej wystawy są kolorowe szopki krakowskie, stanowiące oryginalne dzieła sztuki. Swój wysoki poziom artystyczny zachowały dzięki konkursom szopek, organizowanym od 1937 roku w Krakowie.

Wbrew powszechnej opinii, szopki nie były wykonywane wyłącznie z papieru czy drewna. Aby się o tym przekonać warto odwiedzić wystawę, gdzie eksponowane są również szopki ceramiczne, lub wykonane z kory drzewnej. 

Wystawę można oglądać do 25 stycznia, codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Muzeum.