Piesza Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek

604
e-Pielgrzymka.pl to społecznościowy serwis katolickiego portalu Opoka. Zawiera Wirtualną Mapę Pielgrzymek, na której w czasie rzeczywistym można obserwować marsz pątników ku Jasnej Górze. – Mapa jest znakomitą informacją dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się konkretna pielgrzymka, a także pomocą dla mediów, kierowców i wszelkich służb zaopatrujących pielgrzymki w żywność i napoje – mówi Krzysztof Piądłowski, z portalu Opoka.

Jedną z pielgrzymek uczestniczących w projekcie jest 193. Piesza Pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego na Jasną Górę, która wędruje pieszo do Częstochowy, pieszo stamtąd powraca.  Jej łączna długość to 280 km. Na Jasną Górę dotrze 13 sierpnia.

W czasie wędrówki pątnicy mogą wysyłać MMS-ami zdjęcia zrobione telefonami komórkowymi do specjalnej galerii, powstającej w trakcie pielgrzymki. MMS-y należy wysyłać na numer 661 004 224, dodając w temacie kod przypisany konkretnym pielgrzymkom: dla pielgrzymki tomaszowskiej jest to P9. Pod ten numer można też wysyłać SMS-y oraz pliki dźwiękowe, aby w ten sposób relacjonować "na żywo" przebieg pielgrzymki. – W tym roku udostępniliśmy pielgrzymom technologię, która upodabnia e-Pielgrzymkę do serwisów mikro-blogowych, takich jak bijący rekordy popularności w USA "Twitter", czy też polski BLIP – wskazuje Krzysztof Piądłowski, i dodaje: Teraz każdy pielgrzym może stać się multimedialnym reporterem. W serwisie będzie można również śledzić wkraczanie poszczególnych grup pielgrzymkowych na Jasną Górę – dzięki relacjom przygotowanym przez Radio Jasna Góra.

Serwis pielgrzymkowy Opoki to również e-Lista Pielgrzymów, na którą mogą zapisywać się wszyscy pielgrzymi, sympatycy pielgrzymek i "pielgrzymi duchowi" oraz Informator Pielgrzymkowy – kompendium wiedzy o pielgrzymkach.

Na e-Pielgrzymów i pielgrzymkowych reporterów czekają atrakcyjne nagrody, które będą przyznawane co tydzień – książki i albumy ufundowane przez Wydawnictwa: Jedność, WAM i Biały Kruk oraz płyty DVD kolekcji "Madonny Polskie" firmy Dream Films.

Liczba pielgrzymek uczestniczących w projekcie Opoki i operatora komórkowego Plus rośnie z każdym rokiem. W 2007 było ich 22, w roku ubiegłym 31, a obecnie aż 48. Ambicją twórców serwisu jest aby w przyszłym roku na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek znalazły się pielgrzymki ze wszystkich polskich diecezji.

kp,ps/Opoka