Będziemy mieli swój dukat – tego nie możesz przegapić!

719
6 Tomaszy, bo taką nazwę nosi nasz tomaszowski dukat, stanowi równowartość 6 zł. Będzie można go nabyć, jak również płacić nim za towary i usługi lub otrzymywać w formie reszty w specjalnie oznaczonych punktach handlowych i gastronomicznych w Tomaszowie Mazowieckim.

Uroczyste wprowadzenie do obiegu 6 Tomaszy rozpocznie już w najbliższą sobotę organizator akcji – Karkonoski Dom Numizmatyczny – w swoim namiocie na tomaszowskim Placu Kościuszki w godz. 10.00-15.00.

Na awersie dukata umieszczono motyw z herbu miejskiego – siedzącą na niedźwiedziu ukoronowaną pannę z rozpuszczonymi włosami i rozłożonymi ramionami. Rewers dukata obiegowego przedstawia wizerunek założyciela miasta – Tomasza hrabiego Ostrowskiego. Nakład dukata tomaszowskiego wyniesie 10 000 sztuk, z czego 7 500 sztuk dukatów zostanie wybitych stemplem zwykłym, a 2 500 sztuk – stemplem odwróconym (rewers „do góry nogami” względem awersu).

Obiegowej emisji 6 Tomaszy towarzyszyła będzie emisja kolekcjonerskich dukatów w wersji srebrnej. Dukat srebrny będzie miał nominał 180 Tomaszy, zostanie wykonany z najwyższej próby srebra Ag999 o średnicy 34 mm. Od dukatów mosiężnych różnią się rewersem i przedstawiają na nim Antoniego hrabiego Ostrowskiego, który doprowadził do nadania osadzie praw miejskich. Dukaty kolekcjonerskie w wersji srebrnej nie będą podlegały wymianie i nie będą nigdzie honorowane. Każdy srebrny dukat będzie posiadał ozdobne pudełko z herbem miasta oraz certyfikat

Zaledwie 500 dukatów 6 Tomaszy zostanie zapakowane w ozdobne blistry. Blister jest eleganckim opakowaniem do monet. Dukat jest w nim zabezpieczony plastikiem i zamocowany na stałe. Blister zawierającym aż 6 stron informacji dotyczącej miasta i Dukata Miejskiego – dzięki czemu blister staje się niecodzienną i bardzo atrakcyjną pamiątką nie tylko dla odwiedzających Tomaszów Mazowiecki, ale również dla jej mieszkańców.


Lista punktów, gdzie będzie można zdobyć 6 Tomaszy:

AGRO – TER Centrum Ogrodnicze, Plac Narutowicza 7
EUROMET, ul. Sikorskiego 2A/3
GRAFBIS Księgarnia, ul. Mościckiego 44
MYDLARNIA MAJA – UPOMINKI, Plac Kościuszki 13
Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, ul. POW 11/15
RUBIN Jubiler, ul. Piłsudskiego 6
Zakład Fotograficzny Agnieszki i Konrada Kierebińskich, ul. Piłsudskiego 9
Zakład Fotograficzny LABO – FOTO Ryszarda i Dariusz Słoma, ul. Warszawska 1/3