Żołnierska Pamięć

446
Ale towarzyszy mu również wiara, poczucie i świadomość za to, iż służy ojczyźnie” – powiedział w czasie swojego przemówienia Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Mieczysław Gocuł.
W piątek 20 grudnia br. w garnizonie Tomaszów Mazowiecki Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrzne generał brygady Marek Sokołowski spotkał się na wspólnym opłatku z żołnierzami 25BKPow. rannymi i poszkodowanymi w misjach poza granicami kraju jak również rodzinami żołnierzy Brygady poległych podczas wykonywania zadań w polskich kontyngentach wojskowych.

W tegorocznym spotkaniu wigilijnym kawalerzystom towarzyszył Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Mieczysław Gocuł.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył w kościele garnizonowym p.w. Św. Józefa w Nowym Glinniku, kapelan brygady ksiądz podpułkownik Piotr Majka.

Po zakończonej Mszy Świętej dowódca 25BKPow. gen bryg. Markiem Sokołowskim wraz z Mariuszem Bukiem oraz generałem dywizji w stanie spoczynku Janem Kemparą złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze na grobie śp. gen. broni Tadeusza Buka na cmentarzu w Spale.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach wszystkich poległych żołnierzy 25BKPow. w misjach poza granicami kraju odbywa się co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, a przyświeca temu szczytny cel „Żołnierska Pamięć”.

– „Każde odejście żołnierza 25 Brygady na wieczny odpoczynek, a jest ich 11 to jest 11 cierni w moim sercu i zawsze jako dowódca zastanawiałem się czy mogłem zrobić coś więcej. Zawsze będę o nich pamiętać” – zaznaczył w swoim przemówieniu gen. Sokołowski, jednocześnie składając wszystkim uczestnikom wigilii świąteczne życzenia, szczęścia i radości oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym jak i zawodowym.  W tradycyjnym geście łamania się wigilijnym opłatkiem wyraził także swoją jedność ze wszystkimi rodzinami żołnierzy poległych poza granicami kraju.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście mogli spróbować przygotowanych tradycyjnych wigilijnych potraw, po których dowódca 25 BKPow wręczył upominki świąteczne rodzinom i żołnierzom brygady.

Przez cały czas trwania uroczystości oprawę muzyczną oraz wspólne śpiewanie kolęd zorganizował zespół muzyczny „El Fuego” z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Autor tekstu: por. Tomasz Pierzak
Autor zdjęć: szer. Agnieszka Grzelak

Oficer Prasowy 25BKPow.

wz. por. Tomasz Pierzak