Północ Galaktyki

796
Daleka przyszłość. Zasiedlono Układ Słoneczny i otoczenie najbliższych gwiazd. Postęp techniczny wytworzył potężne narzędzia, ale jednocześnie przyniósł śmiertelne zagrożenia. Rasa ludzka jest – jak zwykle – podzielona. Demarchiści i Hybrydowcy walczą o prawo do wzmacniania inteligencji człowieka poza jej naturalne granice. Nerwowi, paranoiczni Ultrasi obsługują ogromne światłowce gwiazdoloty, które utrzymują łączność między skłóconymi koloniami. Hiperświnie schodzą wszystkim z oczu i robią swoje. Bogaci stają się coraz bogatsi. Na rubieżach zasiedlonego kosmosu odkrywane są martwe cywilizacje, ale lepiej o tym nie myśleć. Któż może bowiem zagwarantować, że cywilizacja ludzka nie będzie następna?

Zaglądamy do mrocznego wszechświata Przestrzeni Objawienia i ciarki przechodzą nam po plecach.

Alastair Reynolds (ur. 13 marca 1966 w Barry (Walia) – pisarz gatunku fantastyki naukowej. Studiował na Uniwersytecie w Newcastle upon Tyne. Jest doktorem astronomii. Przez wiele lat pracował w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii jako astrofizyk. Jego dorobek pisarski jest połączeniem solidnej wiedzy astronomicznej i talentu pisarskiego. Zalicza się go do nurtu hard SF. Autor bardzo ceni sobie twórczość J. Carrolla i S. Kinga, i te właśnie fascynacje kryminałem i powieścią sensacyjną dają się zauważyć w twórczości Reynoldsa. Jest laureatem nagrody Brytyjskiego Stowarzyszenia Science Fiction (BSFA) za najlepszą powieść 2001 roku Chasm City.

 
Twórczość

Cykl Przestrzeń objawienia:

·    Przestrzeń objawienia (Revelation Space), 2000
·    Migotliwa wstęga (Chasm city), 2001
·    Arka odkupienia (Redemption Ark), 2002
·    Otchłań Rozgrzeszenia (Absolution Gap), 2003
·    Diamentowe psy. Turkusowe dni (Diamond Dogs, Turquoise Days), 2003
·    Północ galaktyki (Galactic North), 2006
·    Prefekt (The Prefect), 2007

Zalecana przez autora kolejność czytania to: "Przestrzeń objawienia", "Arka odkupienia" i "Otchłań rozgrzeszenia". "Migotliwa wstęga", "Prefekt" oraz dwa zbiory opowiadań "Diamentowe psy. Turkusowe dni" i "Północ galaktyki" mogą być czytane w dowolnym momencie, bowiem nie są ściśle związane z trzema wcześniejszymi książkami.
 
Źródło o autorze: Wikipediia.pl