Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

599
Policjanci, jak co roku, na prośbę rodziców lub przedstawiciela szkoły kontrolują kierowców i autokary, którymi dzieci jadą na wypoczynek. Najczęściej ujawniane nieprawidłowości dotyczyły zwykle stanu technicznego autobusów – "łyse" opony, niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy, niedziałające światła.
 
Apelujemy do nauczycieli i rodziców: jeśli na miejscu zbiórki będą mieli podejrzenie, że autokar przewożący dzieci na wycieczkę czy kolonie jest niesprawny, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie można dopuścić do wyjazdu dzieci. Najlepiej niezwłocznie wezwać Policję i poinformować o swoich wątpliwościach.
 
W czasie wakacji policjanci będą także kontrolować sposób przewożenia i zabezpieczenia dzieci w samochodach osobowych. Wybierając się w podróż samochodem zadbajmy więc o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Przez całą drogę kierowca oraz pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a młodsze dzieci powinny podróżować w specjalnych fotelikach. Gdy kierowca poczuje się zmęczony, najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku- lub kilkunastominutową przerwę. No i oczywiście – noga z gazu! Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.
 
Kierowca, który nie korzysta podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa musi liczyć się z tym, że w razie kontroli policyjnej grozi mu mandat karny. Mandat i punkty kierowca otrzyma także w przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, a także za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami.
 
Policjanci współpracując z przedstawicielami administracji rządowej, samorządowej oraz partnerami społecznymi będą przeprowadzać wiele działań profilaktycznych by zapewnić bezpieczeństwo na drogach, w miejscu wypoczynku i zamieszkania.
 
W pierwszej kolejności zostaną sprawdzone placówki organizujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży a także miejsca mogące stanowić jakiekolwiek zagrożenia m.in. tzw.dzikie kąpieliska.
 
Przez okres wakacji wspólnie ze specjalistami różnych służb policjanci będą przeprowadzać kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w celu ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w zabezpieczeniu technicznym, p.pożarowym i sanitarnym obiektów a także nieodpowiednim oznakowaniu dróg i kąpielisk.
 
Funkcjonariusze spotkają się z dziećmi i młodzieżą przekazując im treści z zakresu prewencji kryminalnej, a przede wszystkim wskazując jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, podczas zabaw na podwórku czy w domu. Zasygnalizują zagrożenia w kontakcie z agresywnymi zwierzętami.
 

 

Źródło: KPP Tomaszów Maz.