Triki pozwalające oszczędzać na studiach

548
Po pierwszych kilku miesiącach można zacząć odczuwać wrażenie, że jednak studenckie życie jest zgoła inne, niżeli ktoś sobie na pierwszy rzut oka wyobrażał. Jednak filmy rzadko kiedy odzwierciedlają rzeczywistość i tak samo jest właśnie teraz. Mimo wszystko, gdy już takowy student pogodzi się z tym faktem, iż trzeba zacząć podchodzić do swoich wydatków w sposób bardziej zracjonalizowany to wtedy również będzie on chętny aby poszukać sposobów, które pomogą mu zaoszczędzić pieniądze na zbędne wydatki, które musi ponosić.
 
Sposoby na oszczędzanie na studiach
Oszczędzanie, jak i finanse na studiach to nieco drażliwy temat. Zwłaszcza dla wszystkich osób, które zaczynają dopiero swoje studia. Ponieważ wszystkie osoby tego typu tak naprawdę w dużej mierze jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego jak można zaoszczędzić pieniądze będąc na studiach. Status studenta ma swoje zalety, a funkcjonowanie w gronie innych studentów zazwyczaj jest związane z faktem, że wszyscy macie podobne problemy z pieniędzmi. Pieniędzy jest zawsze za mało, dlatego trzeba szukać sposobów na to, aby przynajmniej jak najmniej ich wydawać.

Przywożenie jedzenia z domu.
Jest to zapewne dosyć dobrze znany fakt już wszystkim studentom. Jednak mimo wszystko warto wspomnieć o tym, że przywożenie jedzenia z domu może naprawdę doprowadzić do tego, że pieniędzy w portfelu będzie znacznie więcej. Jednak trzeba również zwrócić uwagę na fakt ceny biletów. Dlatego jeżeli podróże do swojego rodzinnego miasta spoczywają na Waszych barkach, a rodzice nie chcą oddać za te bilety pieniędzy to warto również się zastanowić czy częste jeżdżenie jest naprawdę opłacalne. Nawet jeżeli stwierdzicie, że i tak chcecie często jeździć do swojej rodzinnej miejscowości to zabierajcie chociaż tyle pożywienia, aby starczyło Wam na bardzo długi czas. Jedzenia w rodzinie zazwyczaj jest pod dostatkiem, a dodatkowo mało kto przelicza jedzenie na pieniądze. Dlatego w tym przypadku to duży plus. Możliwe, że nawet w takim przypadku wyda się mniej na bilety, niżeli wydałoby się na jedzenie, które przywiezie się z domu.
Zakupy w dyskontach
Każdy student, który ceni sobie oszczędność, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kupowanie w żabce, czy innych sklepach tego typu nie ma zbytniego sensu. Ponieważ często można znacząco przepłacić. Chyba, że trafi się na naprawdę ciekawe oferty. Jednak prawda jest taka, że zazwyczaj sklepy pokroju Żabki, czy Małpki oferują ceny wyższe, niżeli sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, czy Biedronka. Dobrze widać chociażby w jednych z najbardziej obleganych przez studentów produktów, czyli w alkoholach. Często jest tak, że alkohol w żabce bywa naprawdę sporo droższy. Gdy w biedronce zakupimy 0,7 litra wódki, to w żabce będzie można zakupić 0,5 litra. Biorąc pod uwagę ograniczony stan finansów większości studentów to tak naprawdę każda złotówka jest na wagę złota.
 
Pranie w domu
To również bardzo ciekawa alternatywa dla osób, które nie chcą wydawać nadmiaru pieniędzy na prąd. Czasem korzystanie z drugiej taryfy bywa naprawdę drogie. Dlatego też lepiej jest w pewnych sytuacjach, po prostu przywieźć swoje brudne ubrania do domu. Jeżeli wiecie, że niedługo będziecie wybierać się do swojej rodzinnej miejscowości to zaoszczędźcie na prądzie oraz wodzie i nie bierzcie swoich ubrań, przed wyjazdem. Jest to naprawdę bardzo prosty i szybki sposób na dodatkową sumę pieniędzy. Im częściej będzie się to robić tym więcej pieniędzy się zaoszczędzi.
 
Korzystanie z ofert studenckich
Studenci mają na tyle ciekawe życie, że wiele jadłodajni oraz sklepów różnej maści oferuje specjalne oferty tylko i wyłącznie dla studentów. Dzięki czemu każdy student, który ma ochotę zjeść sobie jakiś posiłek w jakieś knajpie może zapłacić nawet o 50% mniej, niżeli jakby nie był studentem. Studenci w dzisiejszych czasach mają naprawdę wiele ciekawych alternatyw, które pozwalają im zaoszczędzić pieniądze. Często tez można znajdować oferty rabatowe na wspólne posiłki dla studentów. Przykładowo gdy zbierze się kilku znajomych ze studiów mogą za niższą cenę dostać swoje jedzenie. Dodatkowo wiele pizzerii oraz innych tego typu knajp oferuje tego typu rozwiązania, jeżeli chodzi o wręcz pomaganie studentom w jak najmniejszym wydawaniu pieniędzy. Liczą oni tym samym na jak największą ilość potencjalnych klientów ze studiów.
 

 
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Antka – autora bloga www.student-zarabia.pl. Jest to blog finansowy, gdzie autor opisuje sposoby na zarabianie na studiach i nie tylko.