Spacerownika po żydowskiej Warszawie

565
Żydowska Warszawa sprzed wojny to okazałe mieszczańskie kamienice i zapuszczone podwórka, kupcy, którzy obracają fortunami, ale też skromni ciułacze i drobni oszuści. To również muzyka sącząca się z eleganckich kawiarni i targowy jazgot. Gazeciarze, handlarki, cadykowie, "Królowie żelaza". Przedwojenna żydowska Warszawa to świat, którego już nie ma, świat zabrany przez wojnę.

"Spacerownik po żydowskiej Warszawie" skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: warszawiaków i turystów zainteresowanych historią żydowskiej społeczności miasta. Jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie historią, kulturą i dziedzictwem polskich Żydów. Prezentuje miejsca związane z ich działalnością na przestrzeni stuleci. Są to obecne ośrodki życia, miejsca niespełniające już swojej pierwotnej funkcji oraz te, które nie istnieją. Ten praktyczny informator turystyczny pokazuje, że historia warszawskiej społeczności żydowskiej nie zakończyła się w czasie Zagłady.

Historia warszawskich synagog, domów modlitw i cmentarzy, biogramy osób związanych z opisanymi miejscami, ciekawostki, zdjęcia archiwalne i współczesne a także mapki ułatwiające nawigację powodują, że "Spacerownik" jest atrakcyjnym, praktycznym i przejrzystym przewodnikiem.

Jarosław Zieliński jest historykiem Warszawy, pisarzem i publicystą, zastępcą redaktor naczelnej miesięcznika "Stolica", autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym wielotomowego "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (w latach 1995-2011 ukazało się 15 tomów), licznych monografii dotyczących zabytkowych obiektów i ulic Warszawy oraz przewodników turystycznych.

Jerzy S. Majewski jest historykiem sztuki, varsavianistą, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", autorem cyklu "Warszawa nieodbudowana", publikowanego na łamach "Gazety Wyborczej" od 1993 r., poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia. Wybór z blisko tysiąca felietonów znalazł się w czterech opublikowanych dotąd wydaniach książkowych.

Od 3 października br. książkę "Spacerownik po żydowskiej Warszawie" będzie można kupić w sieci Empik oraz salonach prasowych. Wydanie jest też do nabycia na Kulturalnysklep.pl oraz – w wersji cyfrowej – na Publio.pl.

Więcej informacji o książkowych nowościach Agory.