Chcesz obniżyć koszt kredytu hipotecznego? Zastosuj się do naszych porad

643

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie spłaty, czy też dopiero planujesz zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania możesz zastosować się do kilku naszych wskazówek i obniżyć ostateczny koszt obsługi kredytu o nawet kilka %.

 

Trzy sposoby na niższą optymalizację kosztów kredytu:

 

1. Weź kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

 

Starasz się o swój pierwszy kredyt hipoteczny? Możesz skorzystać z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. W zależności od twojego stanu cywilnego oraz liczby potomstwa możesz zyskać od 10 do nawet 30% wkładu własnego.

 

Pamiętaj, że od stycznia 2015r. jesteś zobowiązany do wniesienia przynajmniej 10% wartości zakupu nieruchomości, co przy kredycie o wartości 200,000 złotych oznacza, że musisz liczyć się z kwotą nie mniejszą niż 20,000 zł (poza wkładem własnym musisz ponieść koszt ubezpieczenia, wpisu do ksiąg wieczystych oraz kilku innych operacji).

 

Szczegółowe warunki finansowania sprawdzisz m.in. w informatorze eHipoteka.com.pl.

 

2. Raty malejące to dobry pomysł, jeśli tylko bank wyrazi na nie zgodę

 

Raty malejące są dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które dysponują większymi oszczędnościami, są bardziej wiarygodne dla banku, a przy tym chcą szybciej spłacić swoje zobowiązanie. Wysokość raty maleje wraz z upływem czasu i w perspektywie długoterminowej – taki kredyt jest nieco tańszy.

 

Niestety nie wszyscy kredytobiorcy mogą skorzystać z takiego rozwiązania; przez pierwszych kilka lat rata miesięczna jest na tyle wysoka, że banki skutecznie ograniczają dostęp do tego rozwiązania w obawie, że klient nie poradzi sobie z tak wysokim obciążeniem jego domowego budżetu

 

Czytaj także: Trzy kroki do lepszej zdolności kredytowej. Raport specjalny >>>

 

3. Negocjuj okres spłaty hipoteki

 

Banki skutecznie zabezpieczają się przed kredytobiorcami, którzy chcieliby spłacić swoje zobowiązanie przed czasem.

 

Poproś o obliczenie ostatecznego kosztu obsługi kredytu hipotecznego i negocjuj okres finansowania z bankiem. W zależności od warunków skrócenie okresu spłaty długu z np. 20 do 15 lat nie zawsze musi być równoznaczne z niższym kosztem w ogólnym rozrachunku.