Minister Adam Korol w COS Spała

580
Były znakomity sportowiec „Dominator”- czterokrotny mistrz świata we wioślarstwie, mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich.
Minister wizytował nową halę lekkoatletyczną, która została przebudowana kosztem ponad 21.000.000,-zł w 2014/2015r. Uroczyste otwarcie tego obiektu odbyło się w styczniu. Jej celem była kompleksowa modernizacja obiektu, a w tym: wymiana bieżni i instalacji wewnętrznych: oświetlenia, wentylacji i ogrzewania. To obecnie najlepszy obiekt treningowy  PZLA w Polsce i bardzo często jest oceniany jako najszybszy w naszym kraju.

Pan Minister wspólnie z dyrektorami Barbarą Klatką i Arkadiuszem Gajewskim dokonał przeglądu ośrodka, w tym najnowszych inwestycji: boisko piłkarskie i jedyny w Polsce kompleksowy sektor rzutów długich. Te dwa nowe obiekty powstały na dawnym, żużlowym stadionie lekkoatletycznym. Inwestycja ukończona została w czerwcu 2015r., a rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. Kosztowała łącznie 4.000.000,-zł.

 
 
Nowe boisko piłkarskie w COS OPO Spała ma wymiary 90m x 64m i  posiada  sztuczną nawierzchnię. W całości ogrodzone jest sześciometrową siatką ochronną. Sektor rzutów ma trzy stanowiska do rzutów długich, w tym jedno zabudowane w formie pawilonu. Jest to unikatowe rozwiązanie w Polsce. Zadaszenie i ściany boczne ochronią zawodników przed deszczem i wiatrem i umożliwią młociarzom oraz dyskobolom całoroczne treningi.
Wszystkie te inwestycje dofinansowane zostały przez Ministra ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i budżetu państwa otrzymanych w latach 2014-2015.

Minister w czasie wizyty rozmawiał z wieloma sportowcami i trenerami, w tym rzucał dyskiem w nowym sektorze rzutów, a także spotkał się z piłkarzami z „Polish Soccer Skills”.

Dyrektorzy COS podziękowali Ministrowi za to, że w ostatnich dniach zdecydował o dofinansowaniu w Spale inwestycji w klimatyzację dla 22 pokoi internatu Champion. Kwota inwestycji to 350.000,-zł. Dzięki niej pokoje na najwyższych kondygnacjach, bardzo często używane i dostosowane specjalnie dla kadry siatkarzy, będą oferowały w czasie słonecznego lata pełen komfort i wygodę użytkowania.


Najważniejszą częścią wizyty Ministra Korola było przedstawienie przez Dyrektorów Klatkę i Gajewskiego planów przebudowy i modernizacji basenu. Minister zapoznał się z planem tej inwestycji i dokonał inspekcji obecnego obiektu.

Obecnie, wyłoniona w przetargu w czerwcu 2015r. specjalistyczna firma, pracuje nad szczegółowym projektem przebudowy basenu i jego otoczenia. Plany Dyrekcji COS obejmują całkowitą modernizacją obiektu, w tym systemu uzdatniania wody, sieci ciepłowniczej i elektrycznej i pochodnych oraz pełną automatyzację obsługi basenu. Dodatkowo planowana jest modernizacja przyległej sekcji hydroterapii, saun, a także dodanie dodatkowej niecki treningowej z przyległymi do niej punktami odnowy biologicznej i rekreacji.

Przychylność Ministra Korola może oznaczać, że w 2016r Spała rozpocznie modernizację, przebudowę basenu w OPO Spała. Obiekt ten pochodzi z 1991r. Modernizacja pochłonie wg dzisiejszych ostrożnych szacunków od 10 mln zł do 12 mln zł.