Różowa wstążeczka w Wyspiańskim & Zumba z Fanti Fitness

819
Głównym powodem, dla którego tak wiele z nich umiera na raka piersi, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. W walce z nowotworem szczególne znaczenie odgrywa profilaktyka i konieczność wykonywania regularnych badań diagnostycznych. O ich znaczeniu mogli przekonać się uczniowie Wyspiańskiego, którzy obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Daj rakowi wspak…” przygotowane przez ekipę „Różowej wstążeczki” w składzie: Natalia Jakóbczyk, Jakub Cuper, Mikołaj Kucharski i Filip Okupnik. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. Realizację programu „Różowa wstążeczka” wzbogaci prelekcja z nauką samobadania piersi na fantomie oraz projekcje filmów tematycznych podczas zajęć wychowawczych.

W profilaktyce nowotworowej szczególne znaczenie odgrywa również zdrowy i aktywny styl życia, który działa ochronnie. Dlatego tegoroczne obchody „Różowej wstążeczki” nie mogły się odbyć bez sporej dawki aktywności fizycznej. Około 100 uczniów wzięło udział w maratonie zumby, który poprowadziła pani Katarzyna Tomczak z Klubu Fanti Fitness.

Akcja Różowa wstążeczka jest częścią działań realizowanych w Wyspiańskim w ramach programu promocji zdrowia „Strefa zdrowia”.