Przyjaciele planety Ziemia w bibliotece

513
 Były to już drugie zajęcia w ramach akcji "Czytam sobie w bibliotece". Organizatorem wspomnianego projektu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwo Egmont.

Hasło czwartkowego spotkania brzmiało: „Przyjaciele planety Ziemia”. Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach, bez wątpienia można nazwać miłośnikami przyrody, gdyż pragną żyć w czystym świecie. Nieobce są im takie pojęcia, jak: odpady, recykling czy segregacja śmieci. Jednym z zadań dla uczniów było wylosowanie z worka różnych przedmiotów, jak np. pustej, plastikowej butelki, puszki po napoju, kartonu czy szklanego słoika. Najmłodsi zastanawiali się, do czego służy dana rzecz i co można z nią zrobić. Kolejno dowiedzieli się, do jakiego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady. Przyjaciele planety Ziemia wkładali do żółtego kosza tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, do zielonego szkło kolorowe, zaś do białego pojemnika szkło bezbarwne, do czerwonego zostały wrzucone metalowe rzeczy, a do niebieskiego makulatura. Dzieci dowiedziały się również, co należy zrobić z odpadami organicznymi, jak obierki, resztki jedzenia, suche liście czy skoszona trawa oraz gdzie się wywozi zużyty sprzęt AGD i RTV, baterie oraz zużyte leki. Następnie  uczestnicy zajęć wspólnie czytali książkę pt. „Marta i ufoludek” Wojciecha Widłaka i odpowiadali na pytania do poznanego tekstu. Wreszcie przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały z przeróżnych materiałów swoich kosmitów, nadały imiona ufoludkom i wymyśliły, z jakich planet pochodzą. Ostatnim zadaniem było stworzenie przez uczniów  kompozycji-obrazu pt. „Statek kosmiczny przyjaciół Ziemia”.

Na zakończenie uczestnicy spotkania pozowali do wspólnego zdjęcia, dostali pamiątkowe dyplomy i teczki „Czytam sobie w bibliotece” oraz obiecali, że nigdy nie będą zaśmiecać naszej planety.