X FINAŁ POLICYJNEJ AKADEMII BEZPIECZEŃSTWA

583
Policyjna Akademia Bezpieczeństwa to program profilaktyczny realizowany od dziesięciu lat przez policję woj. łódzkiego. Jego głównym celem jest kształcenie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym bezpiecznych postaw w kontakcie z zagrożeniami. Integralną częścią tego programu jest konkurs sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie. Przebiega on w trzech etapach – szkolnym, powiatowym i wojewódzkim. Corocznie w Łodzi organizowany jest finał konkursu, w którym biorą udział reprezentacje dzieci z klas II szkół podstawowych z całego województwa łódzkiego.
 PAB wpisuje się w założenia kampanii społecznej „Wspólne Osiedla” promującej rządowy program ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” oraz w projekt „Kibicuj Bezpiecznie”.
 W finale udział wzięły 22 drużyny (tj. pary zawodników: dziewczynka i chłopiec), zwycięzcy eliminacji powiatowych, którzy przyjechali do Łodzi wraz z opiekunami oraz  swoimi kibicami. Zawodnicy musieli pokonać tor przeszkód, który został ułożony na wzór tego, jaki muszą zaliczyć kandydaci na policjantów. Ponadto rozwiązali test z wiedzy o bezpieczeństwie.
W tym roku bezkonkurencyjni byli reprezentanci Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim: Amelia Wągrodzka i Jakub Szymański. Drugie miejsce wywalczyła para Maja Ociepa i Hubert Wilk z Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie, a trzecie Wiktoria i Dawid Siedlak z piotrkowskiej podstawówki nr 12.
 Podczas czterogodzinnej imprezy przeprowadzany był również konkurs pn. „Super Kibice” dla dzieci na najlepiej kibicującą drużynę. Jury zadecydowało, że tę konkurencję wygrali reprezentanci  ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Zduńskiej Woli. Dzielni kibice odebrali z rąk m.in. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Renaty Kaprzyk-Papierniak  pamiątkowe upominki.
Główną atrakcją był mecz towarzyski pomiędzy policjantami, a reprezentantami Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi. Tym razem lepsi okazali się strażacy.