Jak oszczędzać na kredycie we frankach szwajcarskich?

1077

Posiadanie kredytu we frankach w obecnej sytuacji jest dla wielu osób prawdziwą kulą u nogi. Mimo licznych prób załagodzenia kryzysu cena franka rośnie, a wraz z nią wzrasta zadłużenie. Do tego dochodzi jeszcze bankowa marża za wymianę waluty. Jednak w związku z ustawą antyspreadową z 2011 roku możemy przynajmniej w pewnym stopniu zmniejszyć koszty kredytu, spłacając go bezpośrednio we franku, z pominięciem bankowego spreadu.

Gdzie można wymienić walutę poza bankiem?

Jeżeli chcemy spłacać raty w walucie, w jakiej został zaciągnięty kredyt, pierwszym krokiem jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej oraz założenie konta walutowego. Następnie mamy do wyboru 3 alternatywy dla bankowej wymiany: kantor tradycyjny, kantor internetowy i społecznościową wymianę walut. Pierwszy z tych przykładów raczej nie wchodzi w grę – przede wszystkim ze względu na gotówkową formę wymiany, która niesie ze sobą pewne ryzyko i nie jest zbyt komfortowa w przypadku spłaty kredytu. Znacznie bezpieczniejszą formą jest wymiana bezgotówkowa w kantorze internetowym, który zazwyczaj oferuje kurs korzystniejszy nie tylko od bankowej, ale również od cen obowiązujących w kantorze stacjonarnym. E-kantory funkcjonują w Polsce od ok. 6 lat i są obecnie jedną z najpopularniejszych form wymiany walut. Trzecia opcja, która całkowicie eliminuje zjawisko spreadu, to społecznościowa platforma wymiany walut. W tym przypadku kupujemy franki bezpośrednio od innych użytkowników, którzy sami ustalają ceny.

Szybka transakcja w kantorze internetowym

Najprostszą, najszybszą i najpewniejszą formą zakupu franków na spłatę kredytu jest wymiana w kantorze online. Sama transakcja trwa zazwyczaj kilkanaście minut, plus czas zaksięgowania przelewów przez bank – jeżeli dokonujemy wymiany w dniu roboczym, wszystko powinno się odbyć maksymalnie w ciągu kilku godzin. Po zalogowaniu do e-kantoru ustawiamy parametry wymiany, a następnie przesyłamy odpowiednią kwotę z konta złotówkowego. Gdy przelew dotrze do
e-kantoru, zatwierdzamy transakcję i otrzymujemy przelew we frankach na konto walutowe. Zanim zdecydujemy się na wymianę środków warto przez pewien czas poobserwować, jak zmieniają się kursy walut (np. na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/) – w ten sposób łatwiej będzie nam „trafić” na jak najniższą cenę franka.

Planer kredytowy, czyli automatyczna spłata

Inną formą oszczędzania na kredycie frankowym, również związaną z kantorem internetowym, jest automatyczna spłata kredytu. Polega ona na tym, że internetowy kantor niejako spłaca raty za nas, oczywiście używając do tego naszych środków. Aby aktywować automatyczną spłatę, trzeba zarejestrować się w kantorze online i wprowadzić odpowiednie ustawienia, podając numer rachunku, na który mają być dokonywane wpłaty, liczbę rat oraz ich wysokość oraz datę najbliższej raty. Na swoim koncie złotówkowym dodajemy stałe zlecenie, dzięki czemu co miesiąc określona suma jest przelewana do e-kantoru, który następnie wymienia ją na franki po korzystnym kursie i wpłaca do podanego przez nas banku na poczet rat.