Mechanik nie zrobi tego tak dobrze, jak producent…

1123

…dlatego zanim zdecydujesz się na remont silnika swojego samochodu, weź pod uwagę możliwość wymiany jednostki napędowej, w tym na używaną. Nawet doświadczony mechanik może bowiem nie złożyć silnika w sposób tak dobry, jak producent. Generalnie okazuje się także, że remont silnika bywa zadaniem zdecydowanie kosztowniejszym w porównaniu z zakupem używanej jednostki w dobrym stanie. Oczywiście, jak od każdej zasady, tak i tutaj istnieją wyjątki. Można jednak przyjąć, że fabryczna trwałość silnika zawsze jest największa.

Kiedy jednak remont, a kiedy wymiana?

W wyjątkowych sytuacjach naprawa silnika bywa opłacalnym i całkiem sensownym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli mamy dostęp do auto części w dobrym stanie i w atrakcyjnej cenie. Z pewnością warto rozważyć remont silnika w przypadku, gdy całość jednostki nie uległa jeszcze kompletnemu zużyciu, a wybrane elementy całości mogą wciąż efektywnie i bezpiecznie być eksploatowane. Poza tym, jeśli naprawa silnika okazuje się stosunkowo łatwa, można zdecydować się na właśnie takie rozwiązanie.

Remont silnika to także możliwość, a nawet konieczność, gdy to, co oferuje rynek części używanych nie dysponuje tym, czego my potrzebujemy, lub po prostu proponowany asortyment nie jest w wystarczająco dobrym stanie. Jeśli mechanik gwarantuje nam poprawę stanu jednostki napędowej w wyniku naprawy, warto dobrze przekalkulować koszty wymiany i remontu i zdecydować się na, naszym zdaniem, najlepsze rozwiązanie.

W wielu przypadkach wymiana silnika na używany, jednak w dobrym stanie, to wciąż bardzo popularne i sensowne rozwiązanie, zwłaszcza pod względem ponoszonych kosztów takiej operacji.

Wymiana silnika na używany – o czym warto pamiętać?

Zanim zagłębimy się w cenach silników, które to są czynnikiem najbardziej interesującym potencjalnych nabywców, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest nam potrzebne? Poszukujemy silnika kompletnego, gotowego do montażu, czy jedynie „słupka”, czyli silnika bez osprzętu. Tutaj brakować będzie między innymi turbosprężarki, alternatora, czy wtryskiwaczy. Pamiętaj jednak, że  nawet jeśli taka wersja silnika nie jest Ci teraz potrzebna, warto mieć całkiem sporo części zamiennych pod ręką, mimo iż wiąże się to z nieco większym wydatkiem.

Jeśli masz taką możliwość, kupuj silnik z mechanikiem lub za jego pośrednictwem – tutaj przyda się nieco doświadczenia i fachowej wiedzy. Pamiętaj także, że do kosztów wymiany musisz doliczyć między innymi koszt zakupu nowych płynów eksploatacyjnych.