Olej konopny w zdrowej diecie

1088

Osoby dbające o swoje zdrowie poszukują pełnowartościowych, a zarazem smacznych produktów pozwalających im zadbać o kondycję organizmu. Jednym z nich jest z całą pewnością olej z konopi, który warto uwzględnić w codziennym menu.

Konopie kojarzone są przez wiele osób z nielegalnymi substancjami odurzającymi. Trzeba jednak wiedzieć, że konopie siewne nie mają nic wspólnego z marihuaną i przed laty były bardzo popularną rośliną uprawną przetwarzaną na wiele sposobów – jej włókna wykorzystywane były do produkcji płótna i żagli, z nasion robiono mąkę, zaś olej stanowił składnik codziennej diety. Ten ostatnio warto uwzględnić również i dzisiaj w swoim jadłospisie, ponieważ zwiera on wiele cennych dla naszego zdrowia składników, a w dodatku ma bardzo ciekawy smak.

Olej konopny tylko tłoczony na zimno

Medyczna marihuana i kontrowersje z nią związane sprawiły, że wiele osób zaczęło się nią interesować jako lekiem na wiele groźnych chorób. Trzeba jednak wiedzieć, że również konopie siewne zawierają składniki cenne dla naszego zdrowia, a przy tym nie powodują odurzenia. Olej z nich pozyskiwany ma zielonkawy kolor i lekko orzechowy smak, o ile tłoczony jest na zimno. Proces rafinacji pozbawia go nie tylko barwy i smaku, ale też cennych składników. Należy przechowywać go w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, a stosować wyłącznie na zimno, np. jako dodatek do gotowych dań.

Dlaczego warto?

Olej z konopi siewnej to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ponieważ nie jest on w stanie ich samodzielnie wyprodukować, należy dostarczać je w diecie. Wprowadzenie oleju konopnego do codziennego menu to doskonały sposób, aby wzmocnić układy:

  • odpornościowy,
  • sercowo-naczyniowy,
  • hormonalny.

Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników jego spożywanie może ochronić przed chorobami nowotworowymi. Warto też wspomnieć, że z powodzeniem może on być stosowany jako kosmetyk w pielęgnacji włosów i skóry. Olej konopny jest hipoalergiczny i działa łagodząco na stany zapalne, dlatego zaleca się jego stosowanie osobom z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i trądzikiem. Więcej informacji na doz.pl.