Lekkie laptopy biznesowe – Jak wybrać?

1215

Obecnie coraz częściej decydujemy się na pracę w podróży. To powoduje, że potrzebujemy dobrego jakościowo sprzętu, który nas nie zawiedzie, a jednocześnie będzie wygodny w przenoszeniu. Z pewnością musi to być wydajne urządzenie, które sprawdzi się, kiedy będziemy pracować np. na kilku aplikacjach jednocześnie.

Ogólna jakość

Laptop biznesowy nie powinien być wykonany z dużej ilości tworzywa sztucznego ze względu na to, że pełni również rolę reprezentatywną. Najlepiej jeśli jest wykonany z aluminium, włókna węglowego czy też stopów magnezu. Dodatkowe wzmocnienia nadadzą mu pożądanego surowego wyrazu. Czynnik, o którym nie możemy zapomnieć to szybkość działania sprzętu. Dobrym wyborem będzie dysk SSD. To, co ważne to także wielkość laptopa, ważne, żeby jego waga nie przekraczała dwóch kilogramów. Będzie wygodniejszy w podróży.

Bezpieczeństwo

Warto postawić na zabezpieczenia, które sprawią, że poczujemy się bezpiecznie. Dobrym wyjściem będzie zakup laptopa wyposażonego w klawiaturę odporną na zalanie. Istotną rolę odgrywa również zabezpieczenie danych np. czytnik linii papilarnych, moduł TPM (ang. Trusted Platform Module), który zapewnia ochronę danych przy kradzieży sprzętu.

Użytkowanie

Kluczowym elementem jest matryca. Częste prezentacje i udział w konferencjach wymaga dobrej oprawy technicznej. Dodatkowym usprawnieniem pracy będzie również ekran matowy, który nie odbija światła słonecznego. Daje komfort pracy nawet w podróży i nietypowych miejscach.

Na takie potrzeby odpowiada laptop ThinkPad T450, który waży 1,7 kilograma. Obudowa tego laptopa jest wykonana z plastiku wzmocnionego włóknem szklanym. Poza tym, ma wbudowany dysk Samsung SDD PM851 – 256 GB-owy, który umożliwia szybkie dokonywanie operacji. Wydłuży też pracę laptopa na baterii. Taki dysk jest również bardziej odporny na wstrząsy niż dysk HDD, ponieważ nie znajdziemy w nim ruchomych elementów. Z kolei karta graficzna Intel HD Graphics 5500 zapewni wysoką jakość prezentacji i wygodną pracę na aplikacjach graficznych.

Co więcej, matryca 14-calowa zapewni wygodną pracę w trakcie podróży i nie tylko. Oczy nie będą zmęczone nawet po kilkugodzinnym czytaniu. Nie znajdziemy w laptopie ThinkPad T450 również matrycy refeksującej,  co przełoży się na komfort pracy.

Innym laptopem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa biznesowego jest HP EliteBook 850 cechujący się również niedużą wielkością i dobrymi parametrami. Wagowo od poprzednika jest nieco cięższy – prawie 2 kilogramy, ale to prawdopodobnie zasługa zastosowania dysku HDD. Jest sztywny, ponieważ do jego produkcji zastosowano stopy magnezów i aluminium. Dzięki temu nie zostanie uszkodzony w czasie podróży. Poza tym, płyta dotykowa (10,4 cm x 6,5 cm) w laptopie HP EliteBook 850 rozpoznaje dotyk w trzech miejscach jednocześnie, dzięki czemu możemy swobodnie korzystać z funkcji dotyku wielopunktowego.

W laptopie HP EliteBook 850 znajdziemy matrycę 15,6-calową o dużym kącie widzenia. Wysoka z kolei rozdzielczość (HD lub Full HD) powoduje, że nawet drobne czcionki są wyraźne i ostre. Procesor pozostawia jednak trochę do życzenia – niskonapięciowy procesor Intel Haswell sprawia, że laptop jest nieco mniej wydajny w porównaniu do poprzednika. Co prawda, na próżno szukać w nim dysku SSD, to jednak zastosowany dysk HDD należy do najszybszych w swojej grupie (czas dostępu: 16,2 ms).

Ważne jest, aby laptop biznesowy sprawdził się nie tylko podczas codziennej pracy, ale również kiedy musimy pracować w podróży. Dzięki temu nasza praca będzie z pewnością bardziej efektywna.