Policjanci z naszej komendy najlepsi w eliminacjach do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji

755

Pomiędzy 23 a 25 maja 2017 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyły się eliminacje do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji. W szranki stanęły psy specjalistyczne, wyszkolone do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych.

Łącznie do konkurencji przystąpiło 15 przewodników wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami. Psy musiały odnaleźć substancje odurzające i wybuchowe ukryte w samochodzie, bagażu i budynku. Musiały również udowodnić swoją ponadprzeciętną sprawność fizyczną. Pokonywały specjalnie dla nich przygotowany tor przeszkód, skakały przez okrąg czy schodziły po drewnianych schodkach.  Pokazywały, że bez wahania wykonują polecenia wydawane przez swojego przewodnika. Sprawdzano ich motywację do działania, rytm pracy i reakcje na bodźce zewnętrzne.

Nie zabrakło również konkurencji dla samych policjantów. Funkcjonariusze musieli rozwiązać test obejmujący wiedzę z zakresu przepisów prawnych dotyczących pracy przewodników oraz opieki nad psem. Sprawdzano również ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Po podsumowaniu wyników wszystkich etapów konkursów wyłoniono zwycięzców. W kategorii psów do wykrywania zapachów substancji odurzających zwyciężył mł. asp. Sebastian Adamczyk oraz pies Gabazo z przedstawicielem naszej jednostki, a najlepszy w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych był pies Jantor wraz ze swoim przewodnikiem – funkcjonariuszem z Samodzielnego Poddziału Antyterrorystycznego Policji. Te dwie pary będą reprezentować województwo łódzkie podczas  XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji, które odbędą się pomiędzy 5  a 8 września w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Mł. asp. Sebastian Adamczyk w szeregach Policji jest od 10 lat, swoją służbę obecnie pełni on w Zespole Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji naszej Komendy, gdzie od 4 lat współpracuje z psem służbowym Gabazo specjalizującym się w wykrywaniu zapachów substancji odurzających.

Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy i już trzymamy kciuki za następny etap!

Autor KPP Tomaszów Mazowiecki