Zgroza nie czytać, czyli Noc Biblioteki w I LO

656

W piątek 2 czerwca po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem „Zgroza nie czytać” , czyli Noc Biblioteki w I Liceum. Okoliczność imprezy była dość nietypowa, bowiem miłośnicy literatury i filmu spotkali się w szkole o godzinie 18 i pozostali w niej do północy. Nasze zaproszenie na tę literacko – filmową ucztę przyjęli pani Barbara Robak – członek Zarządu Powiatu a także poetka Eliza Segiet i felietonista Andrzej Dębkowski. To właśnie wieczór autorski naszych gości był pierwszym punktem piątkowego programu. Opowiadając o początkach swojej twórczości, wspominali, że nigdy nie planowali zajmować się literaturą, najpierw tworzyli „do szuflady”, ale pasja rozwija się w człowieku i z czasem czuje on potrzebę opublikowania swoich wierszy, felietonów czy rozmów. Recytacja kilku utworów i wybranych fragmentów w języku angielskim świadczy o tym, że twórczość naszych gości znana jest nie tylko w Polsce. Po części literackiej przyszedł czas na film, a tu repertuar był bardzo zróżnicowany: od „Wyprawy na księżyc” – filmu z 1902 roku czy „Gry Endera” , po wyświetlane w oryginalnej wersji językowej „Pachnidło”, „Rozkosze Emmy” i „Więzień labiryntu”. Aby poczuć prawdziwy klimat sali kinowej każdy otrzymał porcję popcornu. Mamy nadzieję, że była to inauguracja corocznych spotkań miłośników książki i dobrego kina. Była to również okazja, by przekonać gimnazjalistów chcących rozpocząć naukę w naszej szkole, że I Liceum to szkoła nowoczesna i otwarta na naukowe innowacje.

Autor I LO