Muzyka łagodzi obyczaje

973
Gdy w czerwcu 2016 roku odbywał się Festiwal Kultury Żydowskiej , obiecaliśmy, że za rok odbędzie się Festiwal Kultury Niemieckiej. Mieszkamy przecież w mieście, które przed II wojną światową było miastem czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Festiwal Kultury Niemieckiej, który odbył się w piątek, 2 czerwca 2017 był kolejnym z festiwali, których celem jest zaprezentowanie wielokulturowości przedwojennego Tomaszowa.

Pogoda, uczestnicy i goście dopisali podczas drugiego już festiwalu kultury, który przygotowali nauczyciele i uczniowie naszej szkoły we współpracy z Państwem Katarzyna i Stanisławem Fila, ZSP nr 2 (Gastronomikiem) oraz Młodzieżową Rada Miasta. Festiwalowy dzień rozpoczęliśmy w ZSP nr 2, gdzie uczniowie tomaszowskich gimnazjów 3, 4, 6, 7 i 8 pod okiem profesora Jacka Bartosika i jego uczniów przygotowali konkursowe dania kuchni niemieckiej. Konkurs wygrała drużyna z ZS nr 4, ale wszyscy znaleźli się na pudle. W składzie komisji znalazła się pani Barbara Robak, Członek Zarządu Powiatu, dyrektor ZSP nr 2, pani Mariola Przybylska, dyrektor II LO Tomasz Węgrzynowski i niezastąpiony pan Jacek Bartosik, nauczyciel Gastronomika. W godzinach 10.00 – 12.30 odbyła się, przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta, Gra miejska „Wielokulturowe korzenie Tomaszowa Mazowieckiego”. Pomysłodawcą i organizatorem gry był przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta, Filip Kościsty, uczeń klasy II biologiczno-chemicznej w II LO.
Festiwal Kultury Niemieckiej poprowadzili Małgorzata Warczyńska i Jan Śmigiel. Goście wysłuchali 17 współczesnych niemieckich piosenek w wykonaniu uczniów tomaszowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz gości specjalnych z zaprzyjaźnionego liceum samorządowego w Opocznie. Festiwal odbył się w klimatycznym ogrodzie kamienicy przy Barlickiego 26/28 w Tomaszowie Mazowieckim w urokliwym otoczeniu przyrody i prac pana Wiesława Fiszbacha. Podczas spotkania z niemiecką muzyką goście częstowali się daniami kuchni niemieckiej, które przygotowała młodzież podczas kursu kulinarnego pod okiem pana Jacka Bartosika, a serwowali uczniowie Gastronomika. Po Festiwalu odbyło się spotkanie z panem Wiesławem Fiszbachem, tomaszowianinem mieszkającym od 36 lat w Berlinie, artystą malarzem, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole. Spotkanie poprowadziła pani Bożena Alicja Markiewicz – manager Galerii NaKole w Berlinie, kurator wystawy. Swoja obecnością zaszczycił dr Szczepan Miłosz – Konsul Honorowy Republiki Austrii w Polsce z małżonką. Pan konsul otrzymał tytuł honorowego członka Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole. W rozmowie panelowej uczestniczył pan Janusz Dziubałtowski, opiekun i trener Teatru do Spraw Ciężkich, który wraz ze swymi podopiecznymi pokaże swoje przedstawienie „Droga do niką​d” w Berlinie we wrześniu 2017 roku.

Dziękujemy sponsorom:
• Hurtowni Mors w Tomaszowie Mazowieckim
• Firmie Ice-Full Sp. z o.o.
• Rodzicom uczniów klasy II menedżerskiej państwu Kamińskim i państwu Woźniakom
Sponsorami nagród są:
• Kino Helios
• Zakłady Dorsed
• Firma Budowlana Getmar
• Wydział Kultury i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego
• Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Dziękujemy paniom Agnieszce Majce i Annie Karbownik oraz panu Dariuszowi Lisowi , nauczycielom języka niemieckiego w II LO za przygotowanie uczestników Festiwalu Piosenki Niemieckiej Już dziś zapraszamy na Festiwal Kultury Rosyjskiej, który odbędzie się w czerwcu 2018 roku
Dzięki uprzejmości i wsparciu gospodarzy terenu, na którym się znajdujemy, w przyszłym roku planujemy zorganizować festiwal kultury rosyjskiej, a za dwa lata zakończyć cykl festiwalem kultury polskiej. Pomysłodawcami projektu są państwo Fila i nauczycielka II LO , opiekunka Szkolnego Klubu UNESCO – mgr Renata Radzikowska – koordynator czerwcowego festiwalu.

Autor II LO Tomaszów Mazowiecki