Kurzajki i odciski – czy usuwać samodzielnie?

1332

Pomimo tego, że coraz częściej przywiązujemy większą wagę do naszego wyglądu zewnętrznego – stosując chociażby profesjonalne kosmetyki zapewniające odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie i zachowanie pH skóry, to jednocześnie bardzo często we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych pomijamy nasze stopy. W jaki sposób usunąć pojawiające się na stopach zmiany w postaci kurzajek i odcisków? Czy domowe sposoby mogą być skuteczne? Czy lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy podologa?

Już na samym początku rozważań na temat kurzajek oraz odcisków, a także sposób ich usuwania, warto uświadomić sobie, że brak podjęcia jakichkolwiek środków i nieleczenie zmian skórnych może prowadzić do znacznie poważniejszych przypadłości oraz dolegliwości, które będą wiązały się nie tylko z większym dyskomfortem – tak estetycznym, jak i podczas np. chodzenia – ale również z większym nakładem czasu oraz środków potrzebnych na ich usunięcie. Nie ma co się łudzić, że kurzajki samoistnie znikną!

Kurzajki i odciski

O ile niemal każdy z nas spotkał się z tematem bolesnych odcisków obwiniając za to swoje obuwie, tak temat kurzajek traktowany jest bardzo często po macoszemu. Warto mieć jednak na uwadze to, że za odciski odpowiadać mogą inne schorzenia, jak na przykład płaskostopie, a tym samym odcisk będzie tylko widocznym efektem.

Mechanizm powstawania kurzajek na stopach jest stosunkowo prosty – odpowiada za nie wirus brodawczaka ludzkiego, tak zwany HPV, który rozprzestrzenia się przez kontakt. Wystarczy mieć styczność z naskórkiem osoby zarażonej bądź będącej nosicielem, aby samemu zarazić się kurzajkami!

Leczenie kurzajek?

Pomimo tego, że w Internecie znajdziemy wiele różnorodnych porad na temat domowych sposobów leczenia kurzajek oraz odcisków, to w większości przypadków są one nieskuteczne i mogą pozwolić na rozwój innych schorzeń. Co prawda w przypadku pojawienia się odcisków po założeniu nowych butów nie ma większego sensu wycieczka do lekarza specjalisty, tak pojawianie się już regularnych odcisków powinno być sygnałem, że z naszymi stopami dzieje się coś niedobrego.

W przypadku pojawienia się zatem kurzajek bądź tego typu odcisków powinniśmy odszukać najbliższy zakład podologiczny i poddać się odpowiednim badaniom. Najbliższy zakład można znaleźć przy pomocy chociażby strony podolodzy.pl.