Zgrupowanie nurkowe

451
Żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej są nie tylko świetnie wyszkolone załogi pilotów i szturmanów, ale także specjaliści różnych rodzajów wojsk. Wśród nich są także nurkowie kompanii saperów 25 batalionu dowodzenia, którzy doskonalą swoje umiejętności w trakcie zgrupowania nurkowego w dniach 13-24 listopada 2017 r.
 
Pluton nurków z Tomaszowa Mazowieckiego szkoli się w wodach Zalewu Sulejowskiego, której temperatura o tej porze roku nie przekracza sześciu stopni, a widoczność jest ograniczona do jednego metra. W czasie zgrupowania wykonują prace podwodne z zakresu poszukiwania zatopionego sprzętu i techniki wojskowej.
 
Kolejne zadania realizowane przez pluton nurków, to rozpoznanie przeszkody wodnej i przyległego terenu, a także obiektów oraz dna akwenu. Pozyskane informację mogą posłużyć w przyszłości do wykonania przepraw, naprawy obiektów lub ich niszczenia.
 
Szczególnie ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa nurka są procedury samoratownictwa, które w sytuacjach awaryjnych mogą uratować życie, np. w momencie utraty przytomności. Nurkowie zawsze schodzą pod wodę w parach, nigdy pojedynczo. Wykonując zadania połączeni są liną, dzięki której mogę także zaalarmować znajdującego się na powierzchni sygnalistę.
 
„Służba w szeregach plutonu nurków jest niezwykle odpowiedzialna jak i niebezpiecznie, ale sprawią olbrzymią satysfakcję (…)” – podkreślają nurkowie. Wymagania jakie stoją przed kandydatami to przede wszystkim doskonała kondycji fizycznej jak i stan zdrowia. Pozytywne przejście badań przed Wojskową Komisją Morsko-Lekarską w Gdańsku, to tylko pierwszy etap. Kolejne wyzwanie do ukończenie kursu podstawowego w  Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni.
 
Zgrupowania nurkowe 25 Brygady Kawalerii Powietrznej realizowane są średnio co dwa miesiące w zbiornikach wodnych na terenie całego kraju.
Tekst: por. Michał Kolad
 
Zdjęcia: st. szer. Agnieszka Grzelak, por. Michał Kolad