Działo się w Skansenie. Ponad 36 000 gości w 2017 roku!

1061

Skansen Rzeki Pilicy (filia MCK) w Tomaszowie Maz. już od wielu lat jest obowiązkowym punktem dla zdecydowanej większości turystów zwiedzających atrakcje naszego miasta. O popularności placówki decyduje przede wszystkim unikatowość zgromadzonych tutaj eksponatów, forma ich prezentacji oraz imprezy mające na celu uatrakcyjnienie naszej oferty. Cieszą się one niezmiennie dużym zainteresowaniem zarówno wśród tomaszowian jak i turystów spoza naszego miasta.

Tegoroczny sezon turystyczny otworzyła tradycyjna majówka w Skansenie. „Majowy Piknik Ludowy”, współorganizowany przez Stowarzyszenie Dolina Pilicy, utrzymany był w klimacie ludowym z występami zespołów i warsztatami ginących zawodów na czele. Przygotowane zostały również tradycyjne potrawy, dawne gry i zabawy dla dzieci oraz wystawa tematyczna pt. „W wiejskiej zagrodzie”.

Natomiast w trakcie Nocy Muzeów przybliżone zostały zwiedzającym tradycje wodniackie na Pilicy. Zaprezentowano m.in. kolekcję łodzi i kajaków oraz tematyczne wystawy, w tym  ogólnopolską, poświęconą prawie 100 –letniej historii Ligii Morskiej i Rzecznej, która aktywnie działała (i dalej działa jako Koło LMiR przy I LO) również w Tomaszowie Maz. Otwarcie wystawy uświetnił mini – recital piosenek związanych z tematyką wodną w wykonaniu Chóru Miejskiego Artis Gaudium.

Również w okresie letnim zostały zorganizowane w Skansenie bardzo atrakcyjne imprezy które w sumie przyciągnęły kilka tysięcy gości. Warto przy okazji dodać, że do końca września Skansen odwiedziło w tym roku już 34 000 gości!

W połowie lipca miała miejsce „Słodka niedziela” w Skansenie z miodem i tradycjami hodowli pszczół w roli głównej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko pszczelarza opowiadającego o tajnikach hodowli pszczół, uginające się pod słoikami z różnymi rodzajami miodów oraz wyrobów z wosku. Wielką atrakcją, szczególnie dla młodzieży, był niewątpliwie szklany ul z rojem pszczelim.

Na brak chętnych nie mogło też narzekać stoisko ze słodkimi przysmakami (m.in. ciastami, bułkami z jagodami  czy  pieczonymi na gorąco pączkami i goframi) przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Natomiast w „Spiżarni Joli” można było znaleźć najrozmaitsze przepyszne przetwory domowe zarówno z owoców jak i warzyw.

Chętni mogli popróbować swoich sił na stoiskach rękodzieła artystycznego członków tomaszowskiego Stowarzyszenia Amatorów Plastyków (m.in. przy wyrobie kwiatów z krepiny i rzeźbieniu w drewnie) oraz przy wyplataniu koszy z wikliny. Natomiast „Wiedźma Zielarka” odkrywała tajniki ziołolecznictwa oraz prezentowała niełatwą sztukę tkania na ramie, zachęcając jednocześnie do samodzielnego tworzenia.

Dzieci w przebraniu pszczółek mogły liczyć na słodkie nagrody. Uczestnicy „Słodkiej niedzieli” mogli ponadto zapoznać się z kolekcją kłód bartnych i uli oraz obejrzeć plenerową wystawę pt. „W świecie pszczół” która była następnie prezentowana w Skansenie w każdy weekend do końca wakacji.

Rekordowym  zainteresowaniem w historii Skansenu (prawie 2000 gości!)  cieszył się „Piknik Militarny” zorganizowany w sierpniu w naszej placówce przy współudziale tomaszowskich „Strzelców”.  W Skansenie zaprezentowali swoje wyposażenie i uzbrojenie rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” – sekcja niemiecka w roli żołnierzy Wehrmachtu oraz sekcja polska jako wojsko Korpusu Ochrony Pogranicza. Natomiast „czerwonoarmistów” zagrali członkowie Projektu Historycznego reko.waw z Warszawy. Zaproszeni też zostali rekonstruktorzy z GRH „Groß Rauden” z Republiki Czeskiej.

Kulminacyjnym punktem imprezy były pokazy jazdy unikatowego opancerzonego ciągnika artyleryjskiego Luftwaffe, połączone z inscenizacjami historycznymi pt. „Potyczki na Linii Pilicy”. Zaangażowanie rekonstruktorów i wynikający z tego realizm starć wzbudziły ogromne zainteresowanie zgromadzonych gości przybliżając im „żywą historię” wydarzeń rozgrywających się nad Pilicą w styczniu 1945 roku.

W trakcie Pikniku była też możliwość bliższego obejrzenia czołgu T-34/85. Setki młodszych i starszych  „pancerniaków” nie przepuściło okazji zrobienia pamiątkowego zdjęcia z czołgiem i jego załogą w którą wcielili się członkowie Stowarzyszenia „Klub Pancernych”.

Przy wystawie plenerowej „Sztuka okopowa” szczególną uwagę przyciągał krzyż wykonany przez żołnierzy polskiego kontyngentu w Afganistanie po ciężkich walkach pod Ghazi w 2013 roku.  Ofiarowany został następnie Skansenowi przez ówczesnego dowódcę kontyngentu i 25 BKP w Tomaszowie Maz.  gen. Marka Sokołowskiego.

Pod koniec imprezy zaprezentowała swoje niezwykłe umiejętności Jednostka Strzelecka 1002 we współpracy z OSP z Tomaszowa  Maz. Pokazy wyszkolenia, w tym walki wręcz, ratownictwa technicznego  i medycznego, gaszenia płonącego samochodu itp. wzbudziły ogromne zainteresowanie gości. Pokaz w Skansenie był najważniejszym punktem uroczystości związanych z przypadającym w tym roku 25-leciem działalności tomaszowskich „Strzelców”.

W Skansenie odbyło się również pod koniec sierpnia br. Święto Straży Miejskiej. Oprócz tomaszowskich strażników zaprezentowały się także pozostałe służby mundurowe czyli Policja, Straż Pożarna i żołnierze z 25 BKP. Wiele atrakcji dla setek przybyłych tomaszowian przygotowali również „Strzelcy” oraz animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 9 września w Skansenie odbył się finał projektu pn. „KOLEJ” na Reymonta, zorganizowanego przez MCK w Tomaszowie Maz. przy współfinansowym udziale Łódzkiego Domu Kultury. Ten rok bowiem, w związku ze 150. rocznicą urodzin naszego pisarza-noblisty, został decyzją Sejmiku województwa łódzkiego ogłoszony Rokiem Władysława Reymonta.

Kilkuetapowy projekt miał swój finał w Skansenie podczas eventu historycznego pt. „Stacyjka Reymonta wczoraj i dziś”. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zwiedzenia udostępnionej z tej okazji części zabytkowej poczekalni związanej z Koleją Warszawsko – Wiedeńską i Władysławem Reymontem. Zgromadzonych wprowadzała w nastrój  sekcja recytatorsko – teatralna TUTW, prezentując fragmenty wybranych powieści Wł. St. Reymonta. Kulminacyjnym punktem eventu, który wprost oczarował gości, było „Wesele Boryny” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta działającego przy GOKiR w Lipcach Reymontowskich.

Korzystając z okazji dziękujemy za wszelką pomoc i przychylność oraz życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy