Zrobotyzowana paletyzacja w firmie – dlaczego warto?

616

Pozwala na przyspieszenie oraz zwiększenie wydajności pracy dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych robotów.  Istnieje szereg powodów, dla których warto zainwestować w rozwiązania tego typu. Jakie możliwości daje robotyzacja paletyzacji w firmie? Czy rozwiązanie to jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw?

Temat: Zrobotyzowana paletyzacja w firmie

Zrobotyzowana paletyzacja w firmie – dlaczego warto?

Automatyzowanie różnych procesów związanych z produkcją staje się coraz powszechniejsze. Pozwala na przyspieszenie oraz zwiększenie wydajności pracy dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych robotów. 
Istnieje szereg powodów, dla których warto zainwestować w rozwiązania tego typu. Jakie możliwości daje robotyzacja paletyzacji w firmie? Czy rozwiązanie to jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw? 

Kiedy warto zainwestować w zrobotyzowaną paletyzację? 

Istnieje szereg przesłanek świadczących o tym, że warto zainwestować w rozwiązania z zakresu zrobotyzowanej paletyzacji w firmie. Należą do nich między innymi: 
– stabilny wolumen produkcji, 
– poświęcanie wielu osobogodzin na powtarzalne, żmudne czynności związane z paletyzacją, 
– problemy z ergonomią pracy wynikające z konieczności ręcznej paletyzacji, 
– szybsze wysyłanie towarów przez konkurencję, 
– możliwość poświęcenia czasu na wdrożenie robotów paletyzujących. 

Zrobotyzowana paletyzacja – wyłącznie dla dużych firm? 

Często można spotkać się z poglądem, jakoby zrobotyzowana paletyzacja sprawdzała się wyłącznie w firmach o bardzo dużym wolumenie produkcji. Wynika to po części ze sposobu ukazywania przykładowych realizacji, wykorzystujących duże roboty oraz ogromne ilości palet. 
 
Okazuje się jednak, że automatyzacja produkcji jest rozwiązaniem także dla stosunkowo niewielkich przedsiębiorstw, w których produkcja nie odbywa się na masową skalę. Odbywa się ona za pomocą robotów współpracujących (cobotów). Pozwalają one czerpać korzyści z automatyzacji procesu również w sytuacji, w której przepustowość nie jest zbyt wysoka.  

Coboty są mniejsze niż standardowe roboty paletyzujące, dzięki czemu nie wymagają dużej przestrzeni, by możliwe było wykorzystanie pełni ich możliwości. Są też bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie mają dużego doświadczenia w stosowaniu robotyki i mają stosunkowo niewielkie, ale stabilne cykle produkcyjne. 

Dlaczego warto zainwestować w zrobotyzowaną paletyzację w firmie produkcyjnej? 

Stosowanie robotów paletyzujących pozwala rozwiązać opisane wcześniej problemy wynikające z ręcznej paletyzacji. Główne zalety zautomatyzowanych rozwiązań to: 
– eliminacja ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych u pracowników, którzy musieli przeprowadzać tradycyjną paletyzację lub depaletyzację. To z kolei sprawia, że rzadziej dochodzi do sytuacji, w której pracownicy nie są zdolni do pracy, 
– łatwiejsze pozyskiwanie nowych pracowników – zautomatyzowanie paletyzacji znacząco poprawia komfort pracy, co zachęca nowe osoby do zatrudniania się w firmie, 
– większa elastyczność – reorganizacja produkcji na skutek zmian trendów na rynku, ulepszania produktu czy innych zmian w strategii firmy staje się znacznie łatwiejsza i tańsza. 
 
Paletyzacja z użyciem robotów to doskonałe rozwiązanie dla wielu firm. Pozwala na szybsze i bezbłędne pakowanie produktów. To z kolei sprzyja nie tylko oszczędności roboczogodzin, ale i zwiększeniu przychodów nawet stosunkowo niewielkiego przedsiębiorstwa. 
Przeprowadzanie zrobotyzowanej paletyzacji z wykorzystaniem robotów paletyzujących jest dodatkowo ułatwiane dzięki dostępności zestawów aplikacyjnych, które można łatwo zintegrować z obecnymi w firmie systemami. Korzystając z oprogramowania KOCH można łatwo stworzyć elastyczne i dopasowane do potrzeb firmy rozwiązania. Z kolei kompletne wsparcie, od początkowych opracowań koncepcyjnych po serwis posprzedażowy gwarantuje pomyślne wdrożenie systemów robotów i oprogramowania.