Pijany kierowca w areszcie, a pasażerowie w szpitalu

635

Pijany kierowca wiózł laguną czterech pasażerów. Jazdę zakończył w areszcie a pasażerowie w szpitalu. Policjanci po raz kolejny apelują aby nie być biernym widząc nietrzeźwego „za kółkiem”. Widzisz kierowcę jadącego wężykiem dzwoń na Policję 112 lub 997 To tylko jeden telefon a może uratować komuś życie.

11 lutego o godzinie 22:45, na drodze pomiędzy Ciebłowicami a Spałą miał miejsce wypadek drogowy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 30 letni mieszkaniec Tomaszowa kierując renault na łuku drogi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, w chwili zdarzenia był pijany miał 2,2 promila w organizmie. Kierujący renault trafił do aresztu a 4 pasażerów tego pojazdu została hospitalizowana. Okoliczności tego wypadku drogowego wyjaśniają policjanci z Tomaszowa.

10 lutego w Rokicinach policjanci zatrzymali 53-letniego mieszkańca powiatu tomaszowskiego, mężczyzna kierował rowerem miał 2,5 promila

Czy wiesz, jak wiele ryzykuje kierowca, który prowadzi po alkoholu? Oprócz tego, że naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego, grożą mu poważne problemy z prawem. Kary dla pijanych kierowców w Polsce są surowe.

Kierowca z zawartością alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila (albo zawartością alkoholu w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) , popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń.  Grozi mu kara grzywny do 5000 zł,  a nawet kara aresztu (do 30 dni) oraz zakaz prowadzenia pojazdów . Warto wyjaśnić, że sformułowanie „prowadzi do” dotyczy przypadku, w którym kierujący pił alkohol na krótko przed tym, jak usiadł za kierownicą (wypita substancja nie zdążyła jeszcze w całości przeniknąć do krwioobiegu).

Kierowca prowadzący w stanie nietrzeźwości – gdy zawartość alkoholu przekracza lub prowadzi do 0,5 promila – podlega karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Grozi mu wysoka grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat.

Recydywiści mogą otrzymać wyrok do 5 lat pozbawienia wolności, a sprawcy wypadków, których następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób – do 12 lat pozbawienia wolności. Jeżeli pijany kierowca powoduje katastrofę w ruchu lądowym, w wyniku której giną ludzie, grozi mu nawet 15 lat więzienia!

Jeśli następstwem wypadku z udziałem nietrzeźwego kierowcy jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze. Zasada ta obowiązuje także wówczas, gdy sprawca przestępstwa zbiegł z miejsca zdarzenia.

Źródło: KPP Tomaszów Mazowiecki