A kura stroszy pióra. Piosenki dla przedszkolaków w wykonaniu artystów „Piwnicy pod Baranami”

1146

Piosenki autorstwa Izabelli Klebańskiej z płyty „A kura stroszy pióra” w zamierzeniu autorki miały służyć zabawie.

Tak też jest, niemniej jednak jest to zabawa mądra – edukująca, służąca rozwijaniu wszelkiego rodzaju umiejętności, od muzycznych, przez plastyczne i ruchowe, a nawet rozwiązująca problemy natury psychologicznej.

Dzieje się to naturalnie, jakby mimochodem, zaczynając już od warstwy muzycznej, nieczęsto spotykanej w twórczości dla dzieci.

Oprócz typowych form, takich jak polka czy walczyk, na płycie można znaleźć na przykład tango, boogie, bluesa, a nawet szantę. Również melodycznie i harmonicznie brzmi to bardzo ciekawe.

Kompozytorem większości utworów jest Tomasz Kmiecik, pianista i kompozytor Piwnicy pod Baranami. Partie wokalne wykonali niezwykli artyści Piwniczni: Kamila Klimczak, Agata Ślazyk i Tadeusz Kwinta, którzy stworzyli wspaniałe kreacje aktorsko-wokalne.

Całość jest zabawna i wdzięczna. Zachwyci każdego słuchacza, a dzieciom przyniesie sporą dawkę wiedzy.

Informacje o artystach zaangażowanych w projekt:

Izabella Klebańska – autorka książek o tematyce muzycznej, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Jej wiersze i opowiadania można znaleźć w wielu podręcznikach dla Szkól Podstawowych. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Pisała teksty dla programu „5-10-15” oraz „Domowe Przedszkole”. Jej autorskie programy emitowane w TVP1 to „Tut turu Co.”, „Miganki”  i „Piosenkarnia”.

Tadeusz Kwinta – aktor mający w dorobku wiele kreacji teatralnych i filmowych (w tym postaci dedykowane najmłodszym widzom), reżyser, artysta kabaretowy (od lat związany z Piwnicą pod Baranami), wokalista, autor sztuk teatralnych i prezenter telewizyjny, obecnie współpracuje na stałe z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatrem Bagatela w Krakowie.

Kamila Klimczak – aktorka Teatru Bagatela, zdobywczyni licznych wyróżnień wokalnych i aktorskich, gościnnie występuje w Teatrze STU i w Teatrze Jaracza w Łodzi, od 2006 roku związana z Piwnicą pod Baranami.

Agata Ślazyk – od 1995 roku współpracuje z kompozytorem i pianistą Tomaszem Kmiecikiem. Oprócz swoich tekstów wykorzystuje często twórczość innych poetów i kompozytorów. Od 2003 roku występuje wraz z zespołem Piwnicy pod Baranami.

 Tomasz Kmiecik – kompozytor, artysta muzyk, pianista Piwnicy pod Baranami.

Poleca: