Wybraliście klasy mundurowe, żeby służyć Polsce.

579

Jest niezwykle ważne, aby młoda kadra Wojska Polskiego była wychowana w duchu patriotyzmu, w duchu kultywowania tradycji oręża polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z uczniami klas mundurowych.

We wtorek, 24 kwietnia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie, szef MON spotkał się z uczniami klas mundurowych z placówek oświatowych, które zakwalifikowały się do II edycji „Programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Do programu, którego priorytetem jest zachęcenie młodzieży do służby wojskowej, dołączyło kolejnych 47 szkół. W sumie programem objętych jest 105 placówek edukacyjnych.

– Przybywa klas mundurowych. To jest bardzo dobra tendencja. Gratuluję wam tego, że możecie się kształcić, że jesteście dojrzali, że wybraliście klasy mundurowe dlatego, żeby służyć Polsce – zaznaczył  szef MON.
Minister ogłosił wykaz szkół zakwalifikowanych do programu. Otrzymały one specjalne certyfikaty, które umożliwiają im realizację programu nauczania pt. „Edukacja Wojskowa”. Uczniowie klas mundurowych  z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zaprezentowali pokaz walki wręcz. Szef MON obserwował również pokaz szkolenia strzeleckiego i medycznego uczniów klas mundurowych przeprowadzony przez kadrę instruktorską z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.

Jak podkreślił minister miarą dojrzałości młodych ludzi jest m.in. to, że chcą swoją przyszłość wiązać z Wojskiem Polskimi. Szef MON wyraził nadzieję, że zdecydowana większość absolwentów klas mundurowych w przyszłości podejmie decyzję o wstąpieniu do wojska i rozpoczęciu służby zawodowej.

– Jest niezwykle ważne, żeby młoda kadra WP była kadrą wychowaną w duchu patriotyzmu, wychowaną w duchu kultywowania tradycji oręża polskiego. A to wszystko jest zapewnione dzięki profilowi klas, w których pobieracie naukę. Dziś rozpoczynamy kolejną, drugą edycję naszego programu. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za kształtowanie postaw, za zaangażowanie, za kultywowanie tradycji oręża polskiego. A wam jeszcze raz gratuluję i życzę wszystkiego dobrego. Pamiętajcie, że wojsko na was czeka – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.


Certyfikat uczestnictwa w drugiej edycji programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych odebrała z rąk ministra Błaszczaka pani dyrektor Jolanta Nikodemska, a nasi kadeci klas drugiej i trzeciej zaprezentowali oprócz nienagannego wyglądu i zasad przestrzegania przepisów ubiorczych pokaz walki wręcz. Miłym akcentem uroczystości było spotkanie naszych kadetów z Dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej Panem generałem dywizji Markiem Sokołowskim, który jeszcze nie tak dawno dowodził 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.

Źródło: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki