Kredyt hipoteczny! Wcześniej sprawdź ranking!

6347

Od kilku lat jesteśmy świadkami sporego poruszenia na rynku nieruchomości. W każdym większym ośrodku budują się kolejne osiedla, a ceny nawet starszych, używanych mieszkań poszły w górę. Większość lokali kupuje się nie za gotówkę, a w ramach kredytu hipotecznego. Ty również decydujesz się na ten poważny krok? Zacznij od upewnienia się, że masz przed sobą najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt – decyzja na wiele lat
Jedno jest pewne: kredyt hipoteczny dla wielu osób jest zobowiązaniem na lata, często 20-30 w zależności od wkładu własnego i zarobków. Comiesięczne, wysokie raty są dużym wyzwaniem dla domowego budżetu. I tak jak potrafimy odmawiać sobie zbytków i drobnych przyjemności, tak nie da się odwlec w czasie opłacenia stałych rachunków czy wspomnianej już raty kredytu. Dlatego przed złożeniem podpisu należy jeszcze raz rozważyć wszystkie „za i przeciw”. Czy na pewno stać Cię na oddanie długu? Czy sytuacja rodzinna albo zawodowa nie zmusi do gwałtownego zaciśnięcia pasa? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł „Kredyt na zakup mieszkania” w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Rozeznanie z ofertą podstawą pożyczania
Każdy bank oferuje indywidualne warunki kredytu – zarówno gotówkowego czy samochodowego, jak hipotecznego, który z tych trzech bywa zazwyczaj największy. Instytucje tworzą model klienta, któremu warto zaufać – nie pożyczają pieniędzy każdemu. Duża liczba formalności związanych z umową kredytową w sprawie hipoteki ma swoje uzasadnienie w konieczności dokładnego prześwietlenia danej osoby. Bank chce się dowiedzieć, jaka jest sytuacja finansowa klienta, ile zarabia i jakie są perspektywy uregulowania zobowiązania według ustalonych zasad.

Pamiętaj, że nie liczą się jedynie odsetki. Banki naliczają prowizję, koszty ubezpieczenia oraz inne opłaty. To, co powinno Cię interesować, to łączny koszt całego kredytu oraz wysokość raty. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej czy zmniejszenie kosztów, ale każdy powinien zacząć przede wszystkim od porównania dostępnych ofert.

Na tym etapie warto zwrócić się do doradcy kredytowego, który ma szeroką, praktyczną wiedzę na temat hipoteki. Niejednokrotnie dysponuje specjalnymi ofertami od banków, przez co oszczędzasz naprawdę wiele pieniędzy. Na własną rękę możesz też sprawdzić ranking kredytów hipotecznych, w którym są uwzględnione wszystkie najważniejsze parametry. Kto odpuszcza sobie rozeznanie w rynku kredytowym, niemal na pewno skazuje się na mniej korzystne warunki umowy.

Po co tracić, szczególnie w kontekście kolejnych wydatków, takich jak urządzenie mieszkania, zakup mebli, remonty? Skoro się zapożyczać na kwotę kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych, to jedynie z głową. Przy wsparciu fachowego konsultanta lub na własną rękę, ale z użyciem nowoczesnych narzędzi online. Czytając takie artykuły, jak ten, poszerzasz wiedzę, która przydaje się w trakcie negocjacji z bankami, a także już podczas poszukiwań idealnego kredytu.