Samochody zabytkowe – jak nie dać się oszukać kupując klasyka?

943

W ostatnim czasie zapanowała moda na inwestowanie w stare pojazdy, które kupujemy z wielu różnych powodów. Dla jednych jest to sposób na pomnożenie swojego kapitału, inni w ten sposób realizują swoje hobby, a są i tacy, u których chęć pojechania na ślubny kobierzec oldskulowym modelem samochodu jest tak duża, że decydują się spełnić swoją zachciankę.

I Ty jesteś wśród grona wymienionych osób i już wkrótce staniesz się dumnym posiadaczem oldtimera? Sprawdź, na co musisz szczególnie uważać, żeby nie stracić a zyskać.

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany

Najczęściej popełnianym błędem przez kupujących jest podejmowanie pochopnych, w żaden sposób nieprzemyślanych decyzji. Niektórzy mają zwyczajnie dość długich i żmudnych poszukiwań a innym sprzedający samochód subtelnie zasugerował, że ma na niego jeszcze kilku innych chętnych, którzy ubiegną Cię, jeśli nie podejmiesz decyzji od razu. Łatwowierni szybko dają się nabrać, często kupując pojazd w takim stanie, jaki w normalnych okolicznościach uznaliby za niewart uwagi, jeśli tylko mieliby czas prześwietlić przeszłość auta i zajrzeć mu pod maskę.

Co musisz wiedzieć?

Wbrew ogólnemu przekonaniu, o tym, że samochód jest zabytkowy wcale nie świadczy fakt, że jest stary. Miano zabytku może zyskać tylko model, który liczy sobie co najmniej 25 lat a od przynajmniej 15 nie jest już produkowany. Niebagatelne znaczenie w kontekście wartości auta ma również ilość oryginalnych części, jakie skrywa pod maską. Wyłącznie model zawierający co najmniej 75 proc. oryginalnych części może być uznany za samochód zabytkowy. Dlatego decyzji o kupnie oldtimera nie podejmuje się z dnia na dzień. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić oryginalności poszczególnych części, poproś o pomoc rzeczoznawcę lub prawdziwego pasjonata modelu danej marki, który doradzi Ci czy jego zakup jest opłacalny.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Wizja rychłego zarobku skłania do zakupu klasyka, wielu kupujących jednak zapomina, że równie szybko co zarobić mogą też stracić. Dlatego po nabyciu pojazdu powinno się wykupić ubezpieczenie dedykowane samochodom zabytkowym, z którego będzie można otrzymać pomoc medyczną, techniczną lub prawną, gdy zajdzie taka potrzeba.

Nie czekaj aż Twój pojazd odmówi posłuszeństwa na środku drogi i nie będzie chciał dalej jechać. Ubezpiecz się już teraz i uniknij kosztów usunięcia ewentualnych usterek będących bezpośrednim tego powodem. Przykładowe ubezpieczenie dla klasyków znajdziesz pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.