Życzenia urodzinowe dla Niepodległej:

1016

Autor: I LO im. Jarosława Dąbrowskiego

Życzenia urodzinowe dla Niepodległej:

Niedoceniona…
Życzę Ci abyś już nigdy nie była atakowana i bombardowana, a kochana i wychwalana.
Młode pokolenie Twych dóbr nie zrozumie.
Bóg Twój trud z czasem doceni, zaborców spotkają katusze i bóle, żebyś Ty żyć w spokoju mogła i
miłości pełne życie wiodła.
Dzisiaj ja Ci tego winszuję, wszelkich starań dołożę abyś pozostała

Moją Niepodległą

100 lat nie wypada życzyć Ci
Bowiem nadzieja wciąż się tli,
Wielkości i potęgi,
By przyjmować w swoje kręgi,
Bez problemów, smutków, żali,
Byśmy my – patrioci byli doskonali.
Granic zniesienia, sztandarów wzniesienia,
Aby nie dopuścić kolejnego zniewolenia,
Który jak rozbiór kolejny,
Zmieni Cię w filar chwiejny.
Wszelki pokój, który doprowadził Cię do jedności,
Tego życzę Ci w dniu Twej niepodległości.

Moja kochana!
Znam Cię już od 18 lat… Towarzyszyłaś mi od początku i… mam nadzieję, że będziesz przy mnie do
końca. Lata dorastania, pięknych słów, godzin spędzonych w ramionach kochającej rodziny. Pierwszy
dzień spędzony w szkole, pierwsza miłość, pierwsi przyjaciele i pierwsi wrogowie. Śmiech i łzy, radość
i smutek, w tym wszystkim towarzyszyłaś mi TY. Niepodległa od 100 lat, dziękuję, ze mogłem urodzić
się w tym kraju. Poznać Twoje góry i morze, łąki zielone, szeroko nad błękitną Wisłą rozciągnione, te
pola „malowane” zbożem rozmaitym. Ciesz się skrzydłami wolności i nigdy ich nie trać, kocham Cię.

Jesteś

Jesteś dla mnie swobodą.
Zdrowiem, szczęściem i kochającą rodziną.
Przyjaznym spojrzeniem z zachodu,
Południa, północy i wschodu.
Jesteś dla mnie kościołem.
Cerkwią, synagogą i meczetem.
Bo Jesteś dla mnie wspaniała,
i jesteś jedna dla wszystkich.
Jesteś dla mnie Ziemią odzyskaną.
Przez wiele pokoleń Twoich synów.
Którzy jak ja samotnie wiedzieli,
że Jesteś w umysłach gorliwych.
I wiem, że zawsze Będziesz.
Wśród cieni, upadków i wzlotów.
Jesteś Ojczyzną na miarę czasów,
Niezmiennie zmienną od wieków.

WR

9 listopada w I Liceum odbyły się uroczystości patriotyczne będące kulminacyjnym punktem szkolnych imprez towarzyszących obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. To wielkie patriotyczne wydarzenie zostało uczczone przez młodzież liceum w sposób wyjątkowy. Oto bowiem najpierw odbyła się akademia patriotyczna w formie montażu słowno – muzycznego, w trakcie którego młodzi artyści zaprezentowali pieśni patriotyczne i utwory z okresu walki o niepodległość. Wprowadzeniem w klimat artystycznego świętowania były okolicznościowe przemówienia pani dyrektor i zaproszonych gości, m. in. pani Barbary Robak członka Zarządu Powiatu, pana Mariusza Węgrzynowskiego i przedstawicielki Łódzkiego Kuratorium Oświaty. W swoim słowie skierowanym do młodzieży pani dyrektor odniosła się do słów Cypriana Norwida, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Miłość do ojczyzny trzeba stale pielęgnować i jest to ważne codzienne zadanie młodzieży. 

Drugą częścią uroczystości była historyczna rekonstrukcja, która nawiązywała do bardzo ważnego epizodu z historii szkoły, gdy licealiści najpierw w 1905 roku przeprowadzili strajk, domagając się przywrócenia języka polskiego, a w 1918 roju dokonali aktu rozbrojenia żołnierzy niemieckich stacjonujących w Tomaszowie. Przebrani w stroje z epoki uczniowie wcielili się w role pruskich zaborców i wzbudzając zainteresowanie mieszkańców miasta rozstawili się przez gmachem poczty, gdzie był garnizon wojskowy, oraz przez ratuszem miejskim. Spora część uczniów wcieliła się w rolę rozbrajających i z okrzykami na ustach „Wiwat Polska!”, „Wiwat Niepodległa!” ostatecznie rozprawili się z zaborcą. Po symbolicznym zwycięstwie pod ratusz podjechali aktorzy wcielający się w role Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego, by z balkonu urzędu, po wcześniejszym rozłożeniu ogromnej flagi biało – czerwonej wygłosili swoje odezwy do narodu. Entuzjazm patriotyczny udzielił się wszystkim uczestnikom uroczystości, której kulminacyjnym punktem było odśpiewanie hymnu narodowego. Mogliśmy również wysłuchać oryginalnego przemówienia gen. Józefa Hallera dotyczącego zaślubin z morzem. Ostatnim punktem uroczystości rocznicowych był taniec z flagami. Wzruszającą chwilą było również złożenie życzeń urodzinowych pani Zofii Jener, absolwentce I Liceum z roku 1937, która obserwowała nasze wystąpienia z balkonu swojego mieszkania.

Warto dodać, że młodzież I Liceum z niezwykłą precyzją przygotowywała się do uroczystych obchodów: każda klasa przygotowała dla siebie kotyliony. Każda pracownia również została ozdobiona elementami biało – czerwonymi. Dodatkowo licealiści przebrali się w codzienne stroje z początku XX wieku. Młodzież również odebrała nagrody za udział w szkolnym konkursie historycznym – w rywalizacji klasowej 1 miejsce zdobyła klasa 3d, a indywidualnie Klaudia Świech i Antoni Panfil.

To była wyjątkowa lekcja historii ucząca nas, że patriotyzm jest najpiękniejszym uczuciem, które stale trzeba pielęgnować, przy każdej okazji należy pamiętać o swojej tożsamości, o swoim dziedzictwie. Historia Polski jest krwawa, lecz doskonale uczy, że walka o niepodległość i troska o swój kraj są naszymi pięknymi cechami narodowymi. Zaangażowanie młodzieży w godne odtworzenie wydarzeń sprzed lat jest bardzo budujące, pokazuje , że historię należy przeżywać, wtedy ona płonie i nauka historii własneg o kraju staje się nagrodą.