ZUS- Nowy Program Płatnik już do pobrania przez przedsiębiorców.

661

Od 26 stycznia 2019 r. płatnicy będą mogli korzystać wyłącznie z nowej wersji programu Płatnik, który został uaktualniony w związku z projektem e-akta i małą działalnością gospodarczą. Program jest już do pobrania na stronie internetowej zus.pl.

Program Płatnik w wersji 10.02.002 umożliwia obsługę nowych i zmienionych formularzy ubezpieczeniowych np. ZUS RIA czy ZUS RPA oraz zawiera informacje o najniższej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe a także liczbę dni prowadzonej działalności gospodarczej.

Najważniejsze zmiany w programie związane są z projektem e-akt – czyli elektronizacją akt pracowniczych. W nowej wersji programu, formularz ZUS ZWUA posiada pola, w których wpiszemy wymagany od 1 stycznia szerszy zakres informacji czyli – kod przyczyny wyrejestrowania oraz podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już teraz zachęca do zapoznania się ze zmianami w Płatniku i pobrania programu. Najnowsza wersja programu do pobrania na stronie zus.pl. Zachęcamy tez do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, w których krok po kroku pokazane jest jak wypełniać nowe dokumenty. Filmiki dostępne są na stronie internetowej zus.pl oraz na kanale ZUS na YouTube.

Zapraszamy też na szkolenia prowadzone przez poszczególne jednostki ZUS w zakresie zmian w przepisach ubezpieczeniowych oraz programie Płatnik. Informacje o szkoleniach można znaleźć na stronie ZUS w zakładce Wydarzenia/Szkolenia. Po wpisaniu odpowiedniej miejscowości można zobaczyć, jakie szkolenia w najbliższym czasie przygotował w tym miejscu ZUS.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego