5 przeciwwskazań do picia kawy, o których (prawdopodobnie) nie słyszałeś

901

Nie możesz wyobrazić sobie dnia bez wypicia kawy? Uważaj – przynoszący zastrzyk energii napój nie jest dla każdego, a jego picie może też powodować negatywne skutki. Oto 5 sytuacji, w których lepiej się od tego powstrzymać. Sprawdź!

Kawa a układ nerwowy – o czym pamiętać?

Wydaje Ci się, że tylko kawa pomaga Ci w przezwyciężeniu stresu, z którym zmagasz się na co dzień? W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie – kawa potęguje uczucie stresu. Wszystko za sprawą tego, w jaki sposób oddziałuje na układ nerwowy. Jeśli więc na co dzień masz do czynienia z dużym stresem lub cierpisz na nerwicę, lepiej zrezygnuj z małej czarnej i zastąp ją łagodniejszym napojem – np. herbatą.

Nie dla dzieci – dlaczego?

Jako dziecko z pewnością nie raz słyszałeś, że kawa jest dla Ciebie niezdrowa i nie powinieneś jej pić, aż nie urośniesz. Choć wydawać by się mogło, że to jedynie czcze słowa, okazuje się, że jest to prawdą. Kawa może bowiem wpływać na rozwój kości, który w młodym wieku jest naprawdę intensywny. W efekcie dziecko nie rośnie, a jego kości są słabsze. Kofeina działa w podobny sposób także na dzieci – dlatego maluchy, których mamy piły kawę w czasie ciąży, rodzą się zazwyczaj znacznie mniejsze.

Czy kawa powoduje choroby serca?

Zaczynasz dzień od kawy i papierosa? Okazuje się, że taki duet jest naprawdę szkodliwy i pomoże doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – szczególnie na polu chorób sercowych. Kofeina wpływa bowiem bezpośrednio na wzrost liczby uderzeń mięśnia sercowego, a stąd już tylko krok od poważniejszych problemów. Z picia kawy powinny zrezygnować szczególnie te osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze.

Kawa może również podwyższać poziom niezdrowego cholesterolu, chociaż z tym akurat możesz walczyć. Okazuje się bowiem, że kawa z ekspresu jest znacznie zdrowsza niż ta parzona po turecku. Możesz więc pić ją, nie martwiąc się o cholesterol.

W jaki sposób kawa wpływa na apetyt?

Czy wiesz, że wypicie kawy może też wpłynąć na twój apetyt? To prawda – mowa tu jednak o sytuacji, kiedy to pijesz ten napój na pusty żołądek. Choć szybko Cię to pobudzi, już po chwili zaczniesz odczuwać naprawdę głód – i to naprawdę większy niż normalnie. Chętniej sięgasz też wtedy po niezdrowe produkty, pełne tłuszczów i cukrów, które dostarczają Ci energii na krótki czas, a po chwili znów jesteś głodny. Zawsze pij kawę na pełny żołądek, a z pewnością tego unikniesz!

Picie kawy o odwodnienie

Wydaje Ci się, że pijąc kawę, nawadniasz organizm? Nic bardziej mylnego! Choć parzona przy użyciu wody, w rzeczywistości działa na Twój organizm odwadniająco. Jak to możliwe? Picie kawy może być naprawdę moczopędne. Wypicie filiżanki ulubionego naparu sprawi więc, że od razu wydalisz wodę, którą przyjąłeś. Jeśli więc od razu nie uzupełnisz braków nawodnienia, już po chwili odczujesz pierwsze oznaki odwodnienia. Nie zapominaj więc o wodzie w ciągu dnia!